Rusza zielone laboratorium Torunia
Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab, którego główną ideą jest współpraca z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych. - Projekt Green Labu będzie traktowany przeze mnie jako priorytet, jeśli chodzi o sposób rozmowy z mieszkańcami, grupami społecznymi i specjalistami – zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Toruński Green Lab stanowi przestrzeń wymiany wiedzy i dialogu o zieleni i środowisku w Toruniu pomiędzy administracją miasta, mieszkańcami i mieszkankami, organizacjami pozarządowymi oraz ekspertkami i ekspertami. To miejsce rozmowy o strategicznych zagadnieniach dotyczących środowiska w mieście oraz ewaluacji dotychczasowych przedsięwzięć, jak również dotychczasowych sposobów podejmowania decyzji.
Gospodarzami spotkania byli przedstawiciele toruńskiej Pracowni Zrównoważonego Rozwoju - organizacji pozarządowej, która od kilkunastu lat wspiera samorząd i instytucje publiczne w programowaniu i realizacji projektów służących mieszkańcom. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, przedsiębiorcy, społecznicy, radni osiedlowi, studenci i uczniowie, dla których ważne są kwestie związane z polityką ochrony środowiska. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania i integracji, wymiany poglądów i doświadczeń, a także wyrażenia oczekiwań co do rozwoju terenów zielonych w mieście. Kolejne miesiące aż do jesieni upłyną grupie roboczej na wypracowaniu rekomendacji dla Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. W planach są organizacja Zielonego Forum Torunia i prelekcje specjalistów z całej Polski.
– To że jesteśmy tutaj dzisiaj świadczy o tym, że od początku Green Lab był zaprojektowany w sposób przemyślany, w oparciu o najwyższe standardy. To jest sukces nas wszystkich, takiego obywatelskiego podejścia, jeśli chodzi o rozmowę o zieleni - powiedział obecny na spotkaniu prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Do rekomendacji, które były pokłosiem pracy pilotażu Green Labu (poprzednia edycja toruńskiego Green Labu była realizowana jesienią 2023 r.) musimy podejść bardzo poważnie i zrobić wszystko, żeby praca ludzi oraz rekomendacje zarówno z edycji pilotażowej, jak i z tej, która się rozpoczyna stanowiły wytyczne jak powinniśmy zmienić naszą politykę zieleniarską w kwestiach utrzymania zieleni, a także inwestycji zielonych.
Prezydent Paweł Gulewski podkreślił, że wypracowywane rekomendacje nie zamykają się w perspektywie jednego roku budżetowego, tylko emanują na kilka budżetów. - To są dalekosiężne rekomendacje dotyczące systemowego sposobu patrzenia na zieleń - dodał prezydent i zaznaczył, że rozmowy prowadzone w ramach Green Labu są gigantyczną wartością samą w sobie, ponieważ idealnie wpisują się w plany obecnych władz miasta dotyczące zmiany sposobu rozmowy z mieszkańcami, zmiany systemu partycypacji i prowadzenia konsultacji społecznych: - To że jesteśmy z różnych środowisk, że czasami nie zgadzamy się ze sobą, że mamy co do siebie pewne wątpliwości, bo tylko i wyłącznie z rozmowy wychodzą ciekawe pomysły, a potem rekomendacje. Życzę wszystkim, którzy będą w zespole roboczym, aby tych rozmów odbywali bardzo dużo, aby kolejne miesiące upływały w rytmie owocnych spotkań. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!
Fot. Wojtek Szabelski