Toruń obchodził Święto Flagi RP
Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja 2024 r.) w Toruniu rozpoczęły się od uroczystości z udziałem wojska z Garnizonu Toruń na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. W uroczystości udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy i odwiedzający nasze miasto turyści, jak również kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim na czele, wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i uczniowie.
Po odegraniu hymnu narodowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt odbyła się część artystyczna, a po niej głos zabrał prezydent Michał Zaleski: - Jest to chwila bardzo radosna. Nic bowiem nie zastąpi wzruszającej wymowy wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi w wojskowej asyście i nic nie zastąpi polskiej aury, polskiego myślenia o tym czasie, o tym świętowaniu. Dzisiaj czas, kiedy mówimy o barwach biało-czerwonych, kiedy chcemy zaakcentować to co z nimi się wiąże, a więc wyrazić naszą miłość do Ojczyzny.
Prezydent Michał Zaleski przypomniał, że w 1920 r. Toruń wrócił do niepodległej Rzeczypospolitej. - Dzisiaj patrzymy na coraz piękniejsze miasto, patrzymy na wszystkie miejskie inwestycje, skupiamy się w miejscu szczególnym. To miejsce przypomina Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, która ponad 100 lat temu powstała w naszym mieście. Tutaj kształcono kadry oficerskie marynarki wojennej. A tuż obok tego miejsca przepiękny Zespół Staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i królowa polskich rzek - Wisła, w sąsiedztwie której widzimy zmodernizowany i przebudowany piękny Bulwar Filadelfijski przyciągający już tysiące gości - podkreślił prezydent.
- Bardzo dziękuję więc za to, że ten uroczysty moment wyniesienia polskiej flagi ponad nasze głowy przeżywamy w Toruniu wspólnie z udziałem naszych gości, których serdecznie pozdrawiam. Dziękuję też wszystkim Państwu za ten patriotyczny przystanek w to majowe popołudnie i za wolę spojrzenia na nadwiślański Toruń i całą Polskę przez biało-czerwone barwy.
Po części oficjalnej odbył się wspólny przemarsz w asyście toruńskiej Orkiestry Wojskowej na Rynek Staromiejski, gdzie organizatorzy przygotowali piknik patriotyczny. Piknik przebiegł w przyjaznej, rodzinnej atmosferze ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, warsztatami plastycznymi dla dzieci, występami zespołów wokalno-tanecznych i pokazem zabytkowych pojazdów. Gra miejska dla rodzin była doskonałą okazją, by dzieci i dorośli mogli aktywnie uczestniczyć w obchodach, kultywując przy tym wartości patriotyczne oraz poszerzając swoją wiedzę na temat historii naszego kraju. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
Wieczorem, o godz. 19:00 Rynek Staromiejski stanie się areną wyjątkowego muzycznego wydarzenia. Na Koncercie Orkiestry Wojskowej w Toruniu będzie można usłyszeć wielu utalentowanych solistów. Serdecznie zapraszamy! Program Majówki Toruńskiej 2024 >>>TUTAJ<<<
Zdj. Agnieszka Bielecka