Uratowany obiekt w Muzeum Okręgowym

 

Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500 r. i udało się.

W pracowni Muzeum Okręgowego od kilku miesięcy trwają prace konserwatorskie dwustronnej kwatery ołtarza szafiastego z ok. 1500 r., która jest dziełem bardzo pięknym, rzadkim (plastyka elbląska) i o najwyższej klasie. Obiekt był eksponowany w Galerii Sztuki Gotyckiej Muzeum, mieszczącej się na parterze wschodniego skrzydła Ratusza Staromiejskiego. Awers kwatery to figurka apostoła na złoconym tle, natomiast malarstwo rewersu przedstawia scenę Ukrzyżowania.

Do tej pory przeprowadzono badania nieniszczące obiektu, również wykonując dokumentację fotograficzną przed i w trakcie zabiegów konserwatorskich. Z malowidła usunięto wtórne nawarstwienia, pożółkły werniks, retusze, przemalowania oraz uzupełnienia zaprawy. Podklejono odspajające się łuski warstwy malarskiej i gruntu, którego ubytki uzupełniono, przygotowując obraz do retuszu konserwatorskiego. Analogiczne zabiegi trwają po stronie awersu.

Nasz zabytek, dzięki działaniom fundacji oraz aktywnemu wsparciu wielu osób (głosowanie było internetowe), ale przede wszystkim konserwatorów dzieł sztuki Muzeum Okręgowego w Toruniu, poddawany jest koniecznym zabiegom konserwatorsko-restauratorskim, które pozwolą zachować to wyjątkowe dzieło dla przyszłych pokoleń, jako źródło wiedzy o historii, religii i sztuce.

Prace konserwatorskie trwają!

Muzeum Okręgowe w Toruniu dziękuje wszystkim za wsparcie.

Rewers kwatery w trakcie konserwacji, fot. Archiwum MOT