Noworoczne spotkanie UMK

9 stycznia 2024 roku w Collegium Maximum odbyło się noworoczne spotkanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Tradycyjnie już wraz z początkiem nowego roku odbywa się spotkanie noworoczne z władzami UMK. Jest to okazja do podsumowania roku 2023 i przedstawienia planów na trwający już rok 2024.

Miniony rok upłynął pod znakiem 550. rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji zorganizowany został Światowy Kongres Kopernikański. Organizatorami był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Kongres został zainaugurowany 19 lutego w Toruniu, mieście gdzie Kopernik przyszedł na świat i dorastał. W maju obrady przeniosły się do Krakowa, gdzie studiował, a w czerwcu do Olsztyna – serca Warmii, z którą uczony związany był przez ostatnie 40 lat swojego życia. We wrześniu Kongres powrócił do Torunia, gdzie 15 września miał swój uroczysty finał.

Światowy Kongres Kopernikański w liczbach:

  • 3 miasta, w których odbywały się obrady;
  • 4 instytucje organizujące;
  • 5 debat okołokopernikańskich, które poprzedziły Kongres;
  • 11 kongresowych sekcji tematycznych;
  • 15 sesji plenarnych;
  • 60 sekcji naukowych;
  • 190 prelegentów, w tym 80 z zagranicy – z 20 państw, m.in. USA, Kanady, Australii, Brazylii, Włoch, Hiszpanii;
  • 1600 uczestników;
  • 260 osób uczestniczących w Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który towarzyszył Kongresowi;
  • 520 prac zgłoszonych do konkursu na plakat towarzyszącego olsztyńskiej części Kongresu;
  • 250 pracowników naukowych, administracyjnych, technicznych i wolontariuszy uczestniczących w przygotowaniu Kongresu;
  • 35 organizacji zaangażowanych jako patroni ŚKK.

W 2023 roku, dokładnie 12 września, nastąpiło otwarcie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Ośrodek powstał jako wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Gminy Miasta Toruń oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. List intencyjny w sprawie jego utworzenia został podpisany 4 stycznia 2022 r. przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego i JM rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Sokalę.

Utworzenie Ośrodka było możliwe dzięki przekazaniu nieruchomości Uniwersytetowi przez miejską spółkę Toruńskie Wodociągi. W jej skład wchodzą trzy zabytkowe budynki: dwupiętrowa maszynownia, ze względu na swoją bryłę zwaną „domkiem Muminków” -obecnie znajduje się tam przestrzeń integracyjna oraz tzw. pokój wyciszenia, dawny budynek mieszkalny - zaaranżowany na przestrzeń biurową i integracyjną oraz budynek gospodarczy, w którym stworzona została sala konferencyjna z ekranem multimedialnym, a także biuro. Prace inwestycyjne trwały od jesieni 2022 roku do maja 2023 roku. Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Nowe miejsce na mapie miasteczka uniwersyteckiego pomyślane zostało jako przestrzeń wspólnych aktywności, spotkań, szkoleń i warsztatów. Ponadto w Ośrodku swoją siedzibę znaleźli pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania, rzecznik akademicki oraz poradnie studenckie YUFE. W KOI powstała także galeria, w której swoje prace będą mogły prezentować m.in. studenci i studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji.

YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i dwóch partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością.

  • Maastricht University (koordynator ) - Holandia
  • Carlos III University of Madrid - Hiszpania
  • University of Antwerp - Belgia
  • University of Bremen - Niemcy
  • University of Cyprus - Cypr
  • University of Eastern Finland - Finlandia
  • University of Essex – Wielka Brytania
  • Université Sorbonne Nouvelle - France
  • The University of Rijeka – Chorwacja

Uniwersytety współpracują, by promować programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. Uczelnie dążą do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej.

Mając na uwadze wieloletnią i owocną współpracę Miasta z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika 27 maja 2021 roku zostało zawarte Porozumienie o współpracy Miasta i Uczelni przy realizacji zadań związanych z budową Uniwersytetu Europejskiego, silnie osadzonego w  poszczególnych regionach. W dokumencie zostały sprecyzowane założenia i obszary dalszej współpracy Miasta i Uczelni, uwzględniające możliwości i interesy obu stron. Starano się wskazać na działania, które wyeksponują wartości i cele, m.in. wspieranie integracji, otwartość, promowanie rozwoju społeczeństwa w oparciu o wiedzę, ochrona różnorodności kulturowej i  językowej.

Co region zyskuje dzięki obecności UMK w YUFE? Silny, dobrze osadzony i liczący się w Europie Uniwersytet Mikołaja Kopernika to solidny partner akademicki do współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju i innowacji gospodarczych dla miast, administracji samorządowej i  biznesu. Wzmacnianie relacji z Toruniem, Bydgoszczą i całym regionem to szansa na wartościowe inicjatywy społeczne i gospodarcze, pomocne w rozwiązywaniu istotnych wyzwań społecznych, takich jak integracja osób z niepełnosprawnościami czy aktywizacja zawodowa. Wykorzystując dobre praktyki międzynarodowe, UMK może skuteczniej wspierać społeczności lokalne wiedzą i  doświadczeniem.

GMT wspiera też inne działania naukowe realizowane przez UMK. W 2023 roku dofinansowano następujące konferencje:

  • 65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego (20 000 zł)
  • Ogólnopolski Zjazd Dziekanów Wydziałów Prawa Uczelni Wyższych (5 000 zł)
  • Konferencja Future of the Past – Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage (8 300 zł)
  • Konferencja „Ból i cierpienie: perspektywy ewolucyjna i teologiczna” (1 500 zł)
  • XIX  Konferencji „Informatyka w Edukacji” (15 000 zł)
  • XXII Konferencji z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” pt. „Życie codzienne w zakonach rycerskich” (10 000 zł)
  • XX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Etyczne i Prawne Aspekty Ochrony Dobrostanu Zwierząt” (10 000 zł)
  • Sesja naukowa pt. "Opozycja i opór społeczny w regionie kujawsko-pomorskim w latach 70. i 80. XX wieku (12 000 zł)

Łączna kwota dofinansowań to 80 300 zł.

Rok 2024 to dalsza współpraca, która obejmuje działania w ramach projektu YUFE, dofinansowanie wydarzeń naukowych, kulturalnych, sportowych  organizowanych przez UMK, programy stypendialne czy też program „Mieszkanie dla absolwenta”. Warto dodać, że rok 2024 to też rok wyborczy – w marcu odbędą się wybory na Rektora UMK, a w kwietniu wybory samorządowe.

Fot. Wojtek Szabelski