Konieczne usunięcie drzew
Ze względów bezpieczeństwa na terenie miasta jest prowadzona interwencyjna wycinka drzew, które stanowią zagrożenie dla ludzi i mienia.
W styczniu 2024 roku został wyłoniony wykonawca interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia, znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni w Toruniu. Usuwanie drzew będzie następowało sukcesywnie w ciągu całego 2024 roku. Prace rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2024 r.
Gmina Miasta Toruń jako właściciel terenów publicznych jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa swoich mieszkańców m.in. poprzez likwidację zagrożenia, jakie stanowią drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Konieczność usuwania takich drzew jest zadaniem własnym każdej gminy bądź miasta i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej. Każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest sprawdzane przez doświadczonych pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.
Drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia, kiedy podczas wizji terenowej stwierdza się brak liści i pąków w koronie, martwe gałęzie, uszkodzenia pnia (dziury, pęknięcia, wypróchnienia), owocniki grzybów, rozłamania, silne pochylenie czy wzruszenie gleby poprzez podniesione korzenie. Następnie w zależności od rodzaju nieruchomości zostaje sporządzony wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest ponownie weryfikowany przez ww. organy w takcie oględzin. Po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawana jest stosowna decyzja, na podstawie której na zlecenie GMT odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej (parków, skwerów, zieleńców).
>> Lista drzew zakwalifikowanych do usunięcia
Fot. Wydział Środowiska i Ekologii