Rada Miasta Torunia zakończyła VIII kadencję
Uroczysta, 68. sesja w Ratuszu Staromiejskim zakończyła 4 kwietnia 2024 r. VIII kadencję Rady Miasta Torunia.
Tego dnia rano toruńscy radni zebrali się jeszcze w Urzędzie Miasta Torunia na ostatniej sesji roboczej, podczas której rozpatrzyli m.in. projekty zmian w budżecie miasta na rok 2024 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2024-2050 oraz jednolitych tekstów obwieszczeń dotyczących m.in. sieci publicznych szkół i przedszkoli, przystanków komunikacyjnych, stref płatnego parkowania oraz stawek opłat za postój w tych strefach.
Sesja popołudniowa w ratuszu miała charakter uroczysty i podsumowujący upływającą VIII kadencję Rady Miasta Torunia (2018-2024). Zgromadziła liczne grono gości: ministrę Joannę Scheuring-Wielgus, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu miejskiego, wojewódzkiego i powiatowego, służby mundurowe i duchowieństwo. Przybyli też marynarze patronackiego ORP "Toruń" i rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej prof. Tomasz Szubrycht.
- Za nami nie tylko najdłuższa, ale i najtrudniejsza kadencja Rady Miasta w historii demokratycznego samorządu. Podsumowujemy ją ze świadomością wszystkich problemów, które pojawiły się w ciągu sześciu minionych lat, ale i z poczuciem, że zrobiliśmy wszystko, by sobie z nimi poradzić - mówił Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia. - Pandemia, wojna oraz kryzys energetyczny odbiły się mocno na sytuacji finansowej całego kraju, w tym także naszego miasta i jego mieszkańców. Panie i Panowie Radni podejmowali liczne decyzje dotyczące kolejnych zmian w budżetach miasta, zwłaszcza po stronie wydatków, co związane było m.in. z rosnącymi kosztami paliw i energii, ale także przyjmowali szereg rozwiązań, które miały chronić torunian i toruńskich przedsiębiorców przed skutkami inflacji i drożyzny.
Przewodniczący Rady Miasta przypomniał też momenty nadzwyczajne: sesje zdalne w okresie pandemii, uchwałę o rozwiązaniu współpracy z rosyjskim Kaliningradem czy decyzje dotyczące pomocy humanitarnej dla partnerskiego Łucka. Rada podjęła w minionej kadencji ponad 1300 uchwał dotyczących wszystkich obszarów życia miasta, na czele z budżetami na kolejne lata, uchwałami planistycznymi, decyzjami o rozpoczęciu inwestycji czy zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Realizacją uchwał Rady Miasta zajmował się organ wykonawczy – czyli Prezydent Miasta Torunia i jego administracja.
- W najbliższą niedzielę mieszkanki i mieszkańcy Torunia wskażą osoby, które cieszą się ich zaufaniem i które powinny z woli większości podjąć się kontynuacji tego całego złożonego potencjału toruńskiego w dziewiątej kadencji w zakresie uprawnień uchwałodawczych i kontrolnych oraz wykonawczych - mówił Michał Zaleski, prezydent miasta Torunia. - Możemy być pewni, że Toruń był i pozostanie miastem wspaniałym. Zawdzięczamy to wielopokoleniowemu dziedzictwu mieszczaństwa toruńskiego oraz ambicjom i roztropności naszego pokolenia.
Prezydent skierował podziękowania do licznego grona osób i instytucji, z którymi współpracował w mijającej kadencji: przedstawicieli Rządu, Sejmu i Senatu RP oraz odwiedzających Toruń przedstawicieli służb dyplomatycznych, wojewody, marszałka województwa, zarządu i radnych sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz szeregu instytucji publicznych Torunia i regionu, władz rektorskich uczelni wyższych, szefów firm oraz reprezentantów stowarzyszeń pozarządowych.
Szczególne podziękowanie skierował do przewodniczącego i radnych Rady Miasta Torunia oraz byłych i obecnych współpracowników, zarówno z kierownictwa urzędu, jak i pracowników całej administracji samorządowej miasta.
Zastępcami Prezydenta Miasta Torunia w latach 2018-2024 byli:
- Zbigniew Fiderewicz
- Andrzej Rakowicz - do maja 2020
- Paweł Gulewski – od czerwca 2020 do stycznia 2024
- Zbigniew Rasielewski – do sierpnia 2021
- Adrian Mól – od stycznia 2022
Funkcje Skarbniczek Miasta wypełniały Magdalena Flisykowska (do stycznia 2022) i Aneta Pietrzak (od stycznia 2022), a Sekretarzem Miasta był Jacek Mularz.
- Z wyjątkową wdzięcznością myślę o wszystkich toruniankach i torunianach, którzy dzielili się ze mną swoimi jak zawsze trafnymi pomysłami na rozwój Torunia. Nie mam wątpliwości, że te same toruńskie aspiracje i motywacje zdecydują o zgodnej i jednoczącej cały Toruń dziewiątej kadencji samorządu miejskiego – podkreślił prezydent Michał Zaleski.
Podczas uroczystości Prezydent Miasta Torunia i Przewodniczący Rady Miasta uhonorowali wszystkich radnych i radne Miasta Torunia pamiątkowymi statuetkami i Medalami Kopernikańskimi, wybitymi w 2023 r. z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.
W oprawie spotkania wystąpił Eryk Hirata, młody skrzypek z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, który wykonał Poloneza A-dur Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem prof. Marka Kamoli na fortepianie.
W nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 r., do Rady Miasta Torunia IX kadencji kandydują 274 osoby z 9 komitetów wyborczych. Miejsc jest 25, co oznacza 11 osób chętnych na jedno miejsce. Informacje organizacyjne na temat wyborów można znaleźć na stronie miejskiej w zakładce www.torun.pl/pl/wybory-samorzadowe-2024
Rada Miasta Torunia, kadencja 2018-2024
- Marcin Czyżniewski - przewodniczący Rady Miasta Torunia
- Michał Rzymyszkiewicz - wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia
- Łukasz Walkusz - wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia
- Dagmara Tuszyńska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia
- Kamila Beszczyńska
- Jarosław Beszczyński
- Katarzyna Chłopecka
- Jakub Hartwich
- Michał Jakubaszek
- Bartłomiej Jóźwiak
- Wojciech Klabun
- Sławomir Kruszkowski
- Maciej Krużewski
- Jacek Krzyżaniak
- Piotr Lenkiewicz
- Dariusz Mądrzejewski
- Margareta Skerska-Roman
- Bartosz Szymanski
- Witold Waczyński
- Józef Wierniewski - od lutego 2019
- Karol Maria Wojtasik - od lutego 2022
- Michał Wojtczak - od czerwca 2020
- Danuta Zając
- Jan Ząbik
- Krystyna Żejmo-Wysocka
Byli radni Rady Miasta Torunia
- Maciej Karczewski do lutego 2019
- Paweł Gulewski do czerwca 2020
- Adrian Mól do lutego 2022
Fot. Agnieszka Bielecka