KIS - Kompetentni i Solidni
Tytuł projektu:
KIS - Kompetentni i Solidni.
Program Operacyjny:
Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 -2006, Priorytet 1. "Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej",
Działanie 1.5 "Promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka",
Schemat a) "Wspieranie osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym".
Wartość projektu:
468.796,11 zł.
Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny, Gmina Miasta Toruń.
Kwota dofinansowania:
375.036,89 zł.
Realizator:
Centrum Integracji Społecznej CISTOR - gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miasta Torunia.
Termin realizacji:
od 15 stycznia 2007 r. do 15 marca 2008 r.
Cel:
Wsparcie osób podlegających wykluczeniu społecznemu poprzez integrację i reintegrację społeczną oraz zawodową.
Grupa docelowa:
120 mieszkańców Gminy Miasta Toruń, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zawodowej i osobistej z powodu: bezrobocia trwającego powyżej 24 miesięcy, bezdomności, pobytu w zakładzie karnym (w ciągu ostatniego roku), uzależnienia od narkotyków i alkoholu (osoby w trakcie terapii uzależnień, bądź po terapii nie dalej niż 1 rok) oraz przynależności do tzw. trudnej młodzieży (15-24 lata): nie uczącej się, nie pracującej, niezarejestrowanej w urzędzie pracy bądź mającej problemy w szkole i pochodzącej ze środowisk ubogich i dysfunkcyjnych.
Główne działania:
Projekt został podzielony na cztery edycje - po 3 miesiące każda, w której wzięło łącznie udział 131 osób. W ramach szkoleń i kursów osoby skorzystały z następujących form pomocy: warsztatów z doradztwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy, kursów - języka angielskiego, komputerowego, wizażu. Ponadto brały udział w szkole rodzica, treningu interpersonalnym, warsztatach z przedsiębiorczości, miały dostęp do prawnika, pedagoga, psychologa i pracownika socjalnego. Przez cały okres uczestnictwa w projekcie, uczestnicy otrzymywali bilety na dojazd na zajęcia, posiłki, była zapewniona opiekę nad małymi dziećmi. Osobom najbardziej aktywnym opłacane są przygotowania zawodowe u pracodawcy oraz szkolenia zawodowe. Projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami, osiągnięte rezultaty przewyższały planowane: przystąpienie do projektu 131 osób (w założeniu – 120 os.); ukończenie projektu przez 74% uczestników (w założeniu – 70%); podjęcie zatrudnienia/nauki przez 34% (w założeniu – 30%).
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.