Bella Skyway Festival
Tytuł projektu:
Bella Skyway Festival
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 2 696 777,40 zł
Kwota dofinansowania: 785 787,48 zł
Wkład własny: 1 910 989,92 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego
Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
21.12.2016 r.
Termin realizacji:
1.01.2016 r. - 31.12.2016 r.
Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2016”.
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.
Ósma edycja Bella Skyway Festival odbyła się w Toruniu w dniach 23-28 sierpnia 2016 r. Po raz kolejny artyści z całego świata zaprezentowali w przestrzeni Starego Miasta w Toruniu swoje instalacje świetlne i multimedialne. W Festiwalu udział wzięło 20 artystów z 9 krajów, zaprezentowano ponad dwadzieścia instalacji. Szczególną atrakcją były wieczorno-nocne pokazy lotnicze nad taflą Wisły na Bulwarze Filadelfijskim, zakończone pokazem sztucznych ogni. Organizacja nocnych pokazów lotniczych, z wykorzystaniem światła oraz pirotechniki nad rzeką, była innowacją na skalę europejską.
W ramach 8. edycji festiwalu można było zobaczyć m.in. następujące projekty autorskie:
- „Water Concept Cinema” – spektakularny projekt jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie, Bogumiła Palewicza, artysty od kilku lat współpracującego z festiwalem, wykorzystujący technologię projekcji na kurtynie wodnej.
- „Wahadło” – projekt holenderskiego artysty Ivo Schoofsa, oparty na twórczym wykorzystaniu praw fizyki.
- „The Golden Apple-Tree” – projekt Tālivaldisa Muzikantsa i Dr. Jānisa Kleperisa z Uniwersytetu Łotewskiego, wykorzystujący energię słoneczną.
- „Trance Ball” toruńskiej artystki Agnieszki Koc – projekt audiowizualny łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, wykorzystujący pomnik Zegara Słonecznego w tzw. „Dolinie Marzeń”.
- „Razem i Osobno” Ilony Plewy, studentki UMK w Toruniu – składająca się z różnych mediów instalacja interdyscyplinarna, wykorzystująca tak różnorodne materiały jak pióra, metal, wiatrak i pleksi. Realizacja łącząca wszystkie te elementy podkreśla znaczenie przyrody w świecie człowieka.
- „Epicyclets” – instalacja rumuńsko-niemieckiej artystki Anity Ackermann, będąca w założeniu hołdem dla dokonań Mikołaja Kopernika i autorską refleksją nad jego heliocentrycznym modelem świata.
- W programie Festiwalu znalazły się również takie atrakcje jak: mapping 3D na zabytkach Starego Miasta (projekcje multimedialne w technologii 3D wpisane w architekturę m. in. Kościoła Ducha Św. na Rynku Staromiejskim, a także na budynku Urzędu Marszałkowskiego) oraz multimedialny pokaz astronomiczny w Fosie Staromiejskiej, łączący walory artystyczne z popularyzacją nauki.
W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.