XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania
Tytuł projektu:
XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 423 939,45 zł
Kwota dofinansowania: 50 619,76 zł
Wkład własny: 373 319,69 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego
Realizator:
Teatr Baj Pomorski
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
21.12.2016 r.
Termin realizacji:
14 - 22 października 2016 r.
Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2016”.
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.
Festiwal SPOTKANIA jest jedną z największych imprez teatralnych skierowanych do publiczności dziecięcej w Polsce. Na deskach Teatru Baj Pomorski przedstawiane są spektakle dla każdej grupy wiekowej, poruszające różnorodne kwestie, skupione wokół rozmaitej tematyki. Festiwal corocznie skupia w Toruniu licznych krytyków teatralnych, dziennikarzy i teatrologów. Spore zainteresowanie ze strony mediów oraz ze środowiska teatralnego podkreśla rangę wydarzenia.
XXIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA odbyła się w dniach 14 – 22 października 2016 r. W trakcie wydarzenia zaoferowano publiczności uczestnictwo zarówno w wielu spotkaniach kulturalnych, jak i projektach edukacyjnych. Festiwal otworzyła parada teatralna, która przeszła ulicami Starego Miasta. Poza spektaklami konkursowymi, odbiorcy mogli podziwiać poczynania niezwykłych artystów, którzy zaprezentowali swoją twórczość w ramach cyklu INNYM OKIEM. W 2016 roku odbyły się także XIII Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych. Kontynuowano program „Akcja. Animacja”, który podczas Festiwalu doczekał się swojej jedenastej edycji. Filmy były odtwarzane w amfiteatrze znajdującym się w ogrodzie obok głównego budynku Teatru. SPOTKANIA otworzyły również możliwość czynnego uczestnictwa w wielu wydarzeniach towarzyszących przeglądowi teatralnemu. Zorganizowano liczne warsztaty, które powstały z myślą m. in. o przeglądzie INNYM OKIEM, ale także wystawę oraz czytanie tekstu na żywo przez zespół z Poznania.
W 2016 roku na scenie Teatru zagościli m.in.: Grodzieński Teatr Lalek (Grodno), Kiyv Municipal Academic Puppet Theatre (Kijów), a także polski Teatr Animacji z Poznania, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalka z Warszaw. Wśród spektakli znalazły się głośne i nagradzane przedstawienia, jak poznański ,,Molier” w reżyserii słynnego australijskiego twórcy Neville’a Trantera czy nawiązujące do surrealistycznej formy ,,Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel. Estetyczną różnorodność zapewniały m. in. ,,Akademia pana Kleksa” z rzeszowskiej Maski czy ,,Trzej muszkieterowie” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.