XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Tytuł projektu:
XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2018

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 451 729,71 zł
Kwota dofinansowania: 50 000 zł
Wkład własny: 401 729,71 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Realizator:
Teatr Baj Pomorski

Termin realizacji:
12-20.10.2018 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”.

XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA odbył się w dniach 12-20 października 2018 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Przez dziewięć dni na scenie Baja i gościnnie na deskach Akademickiego Klubu „Od Nowa”, a także w Zespole Szkół Gastronomicznych nr IX w Toruniu zaprezentowano 19 spektakli, w tym 15 konkursowych, w wykonaniu następujących teatrów: Theater des Lachens z Frankfurtu, Angeles de trapo z Hiszpanii, Teatr Lalki i Aktora z Łomży, Grodzieńskiego Teatru Lalek, Białostockiego Teatru Lalek, Theatre Karlsson Haus z Petersburga, Latvia Puppet Theatre z Łotwy, Duda Paiva Company z Holandii, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru Animacji z Poznania, Państwowego Teatru Lalki ,,Tęcza” ze Słupska, Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej, Teatru Groteska z Krakowa, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Pozostałe stanowiły: 2 pokazy szkół teatralnych: spektakl ,,Baja Pomorskiego” oraz Teatru Układ Formalny.

Festiwalowi towarzyszyła promocja dramatu współczesnego (Centrum Sztuki Dziecka), pokaz animacji filmowej (Akcja-Animacja), warsztaty przybliżające dzieciom i młodzieży kierunki w sztuce współczesnej (Instytut Teatralny) oraz trzy wystawy. Ponadto zorganizowano wystawę animacji poklatkowej, spotkanie z twórcą filmu „Twój Vincent” oraz warsztat i spotkanie dedykowane dubbingowi w filmach animowanych dla dzieci z udziałem Jarosława Boberka.

Podczas Festiwalu odbył się także przegląd twórczości osób niepełnosprawnych „Innym okiem”, który okazał się doskonałym narzędziem terapeutyczno-edukacyjnym dla samych uczestników, ale również rozszerzył wrażliwość w zakresie tolerancji, ciekawości drugiej osoby i dialogu wśród biorącej w nim udział publiczności. Ze względu na jubileuszowy charakter festiwalu przygotowano także wydawnictwo specjalne, okolicznościowe, które podsumowało 25 lat organizacji Festiwalu.

Organizacja Festiwalu pozwoliła publiczności, szczególnie tej dziecięcej, zetknąć się z różnorodnością kultur, ale również bieżącymi kierunkami rozwoju kultury i sztuki lalkarskiej pod względem formy i estetyki. W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu
Projekt konkursowy
Tematyka projektu
Kultura
Realizator
Teatr Baj Pomorski