Cykl Sztuka Świata – edycja I
Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja I
Wystawa „Malarstwo wciąż żywe”. Wybrane prace z kolekcji Michaela Haasa
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2018
Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 604 338,43 zł
Kwota dofinansowania: 162 610,98 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego
Termin realizacji:
1.01.2018 r. – 31.12.2018 r.
Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”.
Celem projektu był rozwój regionalnej oferty kulturalnej o znaczeniu krajowym i międzynarodowym poprzez zrealizowanie wysokiej jakości imprezy kulturalnej w obszarze sztuk wizualnych, która wpłynie na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego.
Projekt dotyczył organizacji cyklu wystaw i działań artystycznych prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu jest zaprezentowanie możliwie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji artystycznych, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną.
Pokazano wybitne dzieła z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i innych form przestrzennych oraz dokonania, które opierają się na nowych technologiach. Zaprezentowano także podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych zbiory kolekcjonerów światowych, które stworzyły kontekst porównawczy dla regionalnej kolekcji sztuki współczesnej. Prezentacje sztuki światowej ożywiły dyskusję wokół polskiej sztuki w odniesieniu do światowych dokonań w tym zakresie.
Ważnym wydarzeniem była organizacja wystawy znakomitych dzieł sztuki europejskiej i światowej z kolekcji Michaela Hassa z Berlina, zatytułowana „Malarstwo ciągle żywe”. Prezentacja objęła dzieła z zakresu malarstwa, rzeźby i prac na papierze. Wystawa stworzyła również przestrzeń do wymiany poglądów i prezentacji twórczych znakomitych przedstawicieli artystycznej sceny państw Regionu Morza Bałtyckiego. Ponadto umożliwiła ukazanie wzajemnego oddziaływania postaw twórczych pomiędzy różniącymi się kulturami, będącymi pod silnym wpływem własnych, kilkusetletnich kulturowych korzeni. W ramach projektu odbyły się wydarzenia towarzyszące, wydano także katalog dotyczący wystawy.
W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Metryczka projektu