Rozwój działalności kulturalnej, edukacji artystycznej oraz archiwum CSW w Toruniu – rozbudowa wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia
Tytuł projektu:
Rozwój działalności kulturalnej, edukacji artystycznej oraz archiwum Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – rozbudowa wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020
Oś 6 „Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry”
Działanie 6.5 „Rozwój potencjału endogenicznego regionu”
Schemat: Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej poprzez dostosowanie obiektów do pełnienia funkcji na rzecz kultury oraz infrastruktury uzdrowiskowej
Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 23 330 666,57 zł
Wydatki kwalifikowane: 16 028 718,65 zł
Kwota dofinansowania: 13 624 410,77 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Budżet Gminy Miasta Toruń
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
17.12.2020 r.
Termin realizacji:
1.01.2016 r. – 31.12.2023 r.
Opis projektu:
Głównym celem projektu było przeprowadzenie działań infrastrukturalnych, zmierzających do utworzenia nowych przestrzeni niezbędnych do prowadzenia działalności Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
W ramach projektu dobudowano do obecnie istniejącej siedziby CSW część o przeznaczeniu warsztatowo-magazynowym oraz administracyjnym. Magazyn studyjny służyć będzie jako punkt przyjęć obiektów na wystawy oraz miejsce oględzin, w związku z czym pomieszczenia magazynowe zyskają dodatkową funkcję kulturalno-edukacyjną i naukową, stając się przestrzenią otwartą dla osób z zewnątrz. Celem projektu było także stworzenie przestrzeni warsztatowych. W pracowni multimedialnej odbywać się będą zajęcia dotyczące m.in. filmu, mody czy projektowania graficznego, bazujące na wykorzystaniu najnowszych technologii, jak również stanowiska pracy przy komputerach wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, programy do grafiki trójwymiarowej oraz elementy studia fotograficznego i filmowego.
Zakres przedmiotowy projektu:
• magazyn studyjny wraz z pomieszczeniem rozładunkowym,
• sala warsztatowa multimedialna,
• sala warsztatowa „brudna”,
• sala studyjna,
• ciemnia fotograficzna,
• pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem sanitarnym i gospodarczym.
Inwestycja objęła także zakup wyposażenia, w tym sprzętu służącego do oświetlania, nagłaśniania, prezentacji i ekspozycji dzieł sztuki, który będzie wykorzystywany również przy organizacji m.in. festiwali i wydarzeń.
Rozbudowa siedziby i zakup nowego sprzętu przyczynią się do polepszenia warunków poznawania sztuki współczesnej, poszerzonej o kontekst mody i designu, do upowszechnienia wiedzy na jej temat, a w rezultacie podniesienia kompetencji społeczeństwa do uczestnictwa w jej odbiorze.
Oferta kulturalno-edukacyjna skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców, zachęcając do udziału różnorodne grupy społeczne. Przewidziano zarówno działania ukierunkowane na wymagającego odbiorcę, jak i te prostsze w odbiorze, pomyślane tak, by zachęcać i przygotowywać do spotkań ze sztuką.
Realizacja inwestycji przyczyni się także do rozwoju infrastruktury turystycznej w regionie, przeznaczonej do pełnienia funkcji na rzecz kultury.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.