Skanska rusza z budową
Około 22-23 stycznia ruszy wycinka drzew i rozbiórka budynków na terenie, przez który pobiegnie Trasa Średnicowa. 17 stycznia Skanska formalnie przejęła od MZD plac budowy.
Zgodnie z umową, zawartą przez miasto z wykonawcą 11 stycznia 2013 r., w ciągu 14 miesięcy firma Skanska wybuduje pierwszy odcinek trasy, położony wzdłuż ulicy Wybickiego, między ulicami Grudziądzką i Szosą Chełmińską. Szeroki pas terenu pod tę drogę był rezerwowany od wielu lat. Powstanie tam droga z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, z poszerzeniami w obrębie skrzyżowań. Zostaną też zbudowane chodniki i ścieżki rowerowe (po stronie południowej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Legionów) oraz skrzyżowania trasy z ul. Grudziądzką, Szosą Chełmińską i Legionów. Drogowcy wykonają też kanalizację deszczową i sanitarną oraz oświetlenie drogowe. Od strony cmentarza przy ul. Wybickiego została zaprojektowana droga serwisowa, która ułatwi dojazd i organizację ceremonii pogrzebowych.
- Formalne przekazanie placu budowy pozwali nam na rozpoczęcie robót, które w pierwszej kolejności obejmą wycinkę drzew i rozbiórkę budynków - mówi Piotr Kwiatkowski, kierownik budowy z firmy Skanska . - Taki zakres robót możemy realizować przy zimowej aurze. Równolegle będą trwały prace nad przygotowaniem organizacji ruchu, która zostanie wprowadzona na czas wykonywania robót kanalizacyjnych, ziemnych i drogowych. Te jednak będą mogły ruszyć dopiero przy utrzymujących się przez kilka dni dodatnich temperaturach.
Cała Trasa Średnicowa Północna, będąca częścią głównego, szkieletowego układu drogowego miasta, będzie przebiegać od Szosy Bydgoskiej, przez skrzyżowanie z ul. Okrężną, Szosą Chełmińską do ul. Grudziądzkiej i dalej przez skrzyżowanie z ul. Chrobrego, ul. Wschodnią i ul. Olsztyńską do Szosy Lubickiej. Skomunikuje wschodnią i północno-zachodnią część miasta, odciążając inne, ciasno zabudowane i ruchliwe ulice, takie jak: Żwirki i Wigury czy Kraszewskiego.
Budowa Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. W myśl podpisanej 16 listopada 2010 r. umowy, wyniesie ono 50% kosztów projektu.