Miasto wspiera rodziny

Podczas 38. sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Gminy Miasta Toruń na rzecz wspierania rodziny i rozwoju systemu pieczy zastępczej na lata 2013-2015. Jednym z jego założeń jest rozwój rodzinnych form opieki.

Podstawę prawną do opracowania „Programu Gminy Miasta Toruń  na rzecz wspierania rodziny i  rozwoju systemu pieczy zastępczej  na lata 2013-2015" stanowią przepisy ustawy z dnia 9  czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Uwzględnia on również podjęte i wdrożone w życie przez Gminę Miasta Toruń w latach 2000-2012 liczne inicjatywy wynikające z reform systemu opieki nad dzieckiem pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej, wspierania rodziny mającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczych, wynikających w poprzednich latach z przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Głównymi kierunkami dokonanych zmian organizacyjnych było odchodzenie od tradycyjnej formuły placówki opiekuńczo-wychowawczej, dochodzenie do standardów w istniejących  placówkach, a także minimalizowanie instytucjonalnej formy opieki nad dzieckiem na rzecz rozwoju rodzinnych form opieki.

Adresatami programu są rodziny  mające  trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, dzieci wymagające  zapewnienia opieki i wychowania poza rodziną biologiczną, dzieci i rodziny znajdujące  się w trudnej sytuacji kryzysowej oraz dotknięte  przemocą, placówki  opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. Jest on skierowany także do instytucji  i organizacji pozarządowych  zajmujących się problematyką rodziny (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wyznaczony przez Prezydenta Miasta Torunia jako organizator pieczy zastępczej i koordynator Programu, placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, jednostki pomocy społecznej realizujące usługi na rzecz rodziny, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, organizacje pozarządowe, Kościół Katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe, osoby fizyczne i prawne, inne podmioty działające na rzecz dziecka  i rodziny).

Głównym celem programu jest doskonalenie systemu wsparcia rodziny i rozwoju  pieczy zastępczej. Cele strategiczne to: promowanie wartości rodziny, wspieranie rodziny w sprawowaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, wzmacnianie systemu opieki i wychowania dziecka pozbawionego całkowicie  lub częściowo opieki rodzicielskiej, rozwój korelacji służących doskonaleniu wsparcia rodziny i rozwoju systemu  pieczy zastępczej.

Na realizację  zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej w roku bieżącym zaplanowano w budżecie kwotę 8,5 mln zł.Program stanowi również podstawę do podejmowania inicjatyw i pozyskiwania środków zewnętrznych.