Dla sprawnej komunikacji

Pod koniec stycznia odbyły się dwa szkolenia z zakresu „Programu Współpracy Gminy Miasta Toruń z podmiotami ekonomii społecznej na lata 2013-2014”. Zadaniem programu jest usprawnienie komunikacji między Urzędem Miasta Torunia a poszczególnymi organizacjami. 

Dzięki programowi podmioty ekonomii społecznej zyskują:

  • promocję całego sektora przedsiębiorczości społecznej w Toruniu oraz samych podmiotów, dzięki możliwości umieszczenia swojej organizacji w bazie danych i prezentacji swojej oferty (produktów/usług)
  • dostęp do aktualnego zapotrzebowania Gminy Miasta Toruń
  • przejrzystość polityki lokalowej – mapa lokali udostępnianych przez Gminę na preferencyjnych warunkach
  • ułatwienie w pozyskiwaniu zleceń
  • dostęp do bazy sprzętu, nieodpłatnie przekazywanego organizacjom

Korzyści dla Gminy Miasta Toruń:

  • ukierunkowanie działań gminy na potrzeby mieszkańców, zwiększenie efektywności działań w ramach polityk publicznych
  • ułatwienie dokonywania przez GMT zakupów – łatwiejszy dostęp do oferty PES
  • efektywniejsze wykorzystanie przez miasto zasobów i skuteczniejsze realizowanie prowadzonych przez administrację miejską polityk publicznych
  • utrwalenie wizerunku miasta jako miejsca innowacyjnych rozwiązań
  • uporządkowanie systemu realizacji zadań publicznych z perspektywy efektów i korzyści; maksymalizacja efektywności realizacji strategicznych zadań.

Podczas szkoleń zaprezentowany został „Program Współpracy Gminy Miasta Toruń z podmiotami ekonomii społecznej na lata 2013-2014”, a także w narzędzie informatyczne wspierające realizację tego programu.

- 23 i 24 stycznia 2013 r. przeszkoliliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia, którzy będą pełnić kluczową rolę w programie. Między innymi stworzą pełną bazę lokali udostępnianych organizacjom, dzięki czemu poznamy adresy wolnych lokali w Toruniu do wynajęcia na preferencyjnych warunkach oraz listę lokali już użytkowanych wraz z organizacjami, które je zajmują. Ponadto wprowadzą zapotrzebowanie na różne usługi i produkty ze strony Urzędu Miasta oraz poinformują o sprzęcie nieodpłatnie przekazywanym na rzecz organizacji – mówi Agnieszka Jabłońska z CISTOR Stowarzyszenia Partnerstwo Społeczne.

Prezydent Miasta Torunia, wyznaczył pracowników odpowiedzialnych za te zadania oraz za stosowanie klauzul społecznych przy procedurze zamówień publicznych. Urzędnicy ci sprawdzać będą, czy w danej sytuacji możliwe będzie zastosowanie klauzuli społecznej, czyli pewnego wyjątku, który jest dopuszczany przez Unię Europejską w prawie zamówień publicznych z powodu ważnych względów społecznych.

Z kolei 25 i 26 stycznia szkolili się przedstawiciele toruńskich podmiotów ekonomii społecznej. Zapoznali się oni z programem i nauczyli się praktycznie korzystać z bogatych funkcji narzędzia informatycznego. Nauczyli się m.in. umieścić swoją organizację w bazie podmiotów ekonomii społecznej, założyć portfolio zawierające produkty i oferowane usługi, sortować je według nazwy, ceny, kategorii.

Wszystkich zainteresowanych tematyką CISTOR zaprasza na konsultacje i spotkania w swojej siedzibie przy ul. Stokrotkowej 22 w Toruniu. Możliwe są także dojazdy konsultanta do organizacji. Zapisy przyjmuje Agnieszka Jabłońska, tel. 56 654 92 79, e-mail:  a.jablonska@cistorsps.pl

Projekt „ Toruński program współpracy instytucji ekonomii społecznej z administracją lokalną jako szansa na stabilne funkcjonowanie PES” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.