Wiedza i smaki Europy

Uczniowie z 8 krajów, a wśród nich toruńskie gimnazjum, biorą udział w projekcie edukacyjnym, którego celem jest poznanie i zrozumienie różnorodności europejskiej kultury. 13 lutego 2013 r. gościli w Urzędzie Miasta Torunia.

Od września 2012 r do czerwca 2014 r.  Gimnazjum nr 34 im. Tony’ego Halika w Toruniu realizuje Partnerski Projekt Szkół „Water, Oil, Bread, and…: knowledges and tastes to live Europe” (ang.  Woda, oliwa, chleb i...: wiedza i smaki żywej Europy). Placówka pozyskała na ten cel grant Agencji Narodowej Programu „Uczenie się przez całe życie”. Partnerami  toruńskiego gimnazjum są w projekcie szkoły z Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Turcji, Hiszpanii i Czech. Wymiana doświadczeń i wiedzy pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć i zaakceptować wielokulturowość Unii Europejskiej.

- Projekt ma być podróżą przez zróżnicowane kultury naszego kontynentu. Skupiać się będzie na surowcach, zasobach i produktach ziemi, które niosą ze sobą długą historię, mądrość, rzemiosło, poezję, sztukę i wiaręmówi Dominika Szczygieł, koordynatorka projektu w ZS 34. - Odkryjemy na nowo (poprzez m.in. książki, wywiady, rozmowy i prace plastyczne) tradycje, mity, baśnie i przysłowia każdego kraju biorącego udział w projekcie. Rezultaty tych działań zostaną zebrane i zaprezentowane w formie multimedialnej. Ważnym punktem przedsięwzięcia są wyjazdy do szkół partnerskich, będące dla uczniów okazją do wymiany doświadczeń, pracy w grupach, zawiązywania przyjaźni i praktycznej nauki języka obcego.

13 lutego uczestnicy programu gościli w Urzędzie Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępca prezydenta Torunia Zbigniewem Rasielewskim, Lidią Chamarkiewicz-Mazurek, pełnomocnikiem prezydenta ds. społecznych i edukacji oraz Elżbietą Łukasik z Wydziału Edukacji UM. Rozmawiano o atrakcjach turystycznych Torunia, systemie edukacji i wpływie europejskich funduszy na rozwój miasta.

Comenius jest jednym z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme). Został on nazwany imieniem Jana Amosa Komeńskiego (1592-1670), uważanego za twórcę nowożytnej pedagogiki. Partnerskie Projekty Szkół to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, której celem jest wymiana doświadczeń i uczenie się od siebie nawzajem.