Dwunastu na Klamrze
Tegoroczne Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra w Od Nowie będą miały dwucyfrową liczbę przedstawień. Najważniejsze zjawiska teatru pozainstytucjonalnego zobaczymy 9-16 marca.
Wybudowanie nowej sali w Od Nowie dało twórcom festiwalu możliwość zorganizowania większej niż dotąd liczby spektakli. Będzie ich aż dwanaście. Stali widzowie spotkają tu zarówno starych znajomych, jak i będą mieli okazję poznać zupełnie nowe zjawiska.
Po raz kolejny ważną częścią Klamry będą przedstawienia oparte na ruchu i tańcu. Do tej kategorii zaliczyć należy teatr Dada von Bzdülöw, zwycięzcę plebiscytu publiczności ubiegłorocznego przeglądu. Zawsze gorąco oklaskiwani twórcy pokażą w tym roku spektakl "Duety nieistniejące". Na Klamrze zobaczymy również Lubelski Teatr Tańca. Choreografię do "Gracerunners" opracowała Karen Foss, która zmuszała swoich tancerzy do karkołomnych zadań i przekraczania granic własnego ciała. Efektem jest spektakl, o którym twórcy piszą, że stanowi wyzwanie zarówno dla wykonawców, jak i widowni. Po raz kolejny publiczność zetknie się z Teatrem Maat Projekt. "Station De Corps" w reżyserii i choreografii Tomasza Bazana jest próbą refleksji na temat ciała i pokazania tańcem, jak zmieniamy się pod wpływem kontaktu z drugim człowiekiem. Inspiracją do powstania opartego na ruchu spektaklu "Pandora" Teatru Formy jest "Wariat i zakonnica" Witkacego. Twórcy mówią o współczesnym człowieku, jego słabościach i uwikłaniu.
Ale przecież nie tylko teatry tańca czy ruchu zagoszczą na tegorocznej Klamrze. Jak zawsze widzowie będą mogli zobaczyć nowe przedstawienia uznanych twórców. Festiwal otworzy Teatr Wierszalin ze spektaklem "Wszyscy święci. Zabłudowski cud". Po raz kolejny Piotr Tomaszuk sięga do ludowej religijności, tym razem jednak odnosi się do zdarzeń z PRL-owskiej rzeczywistości. Jak podkreśla twórca, wiele faktów dotyczących wydarzeń z 1965 r. pozostało niewyjaśnionych, dlatego formuła przedstawienia jest otwarta.
Zawsze ciepło przyjmowany jest przez publiczność szczeciński Teatr Kana. W tym roku obejrzymy jedno z najważniejszych przedstawień w historii zespołu. "Moskwa Pietuszki" miała swoją premierę w 1989 r. i pokazywana była na wielu festiwalach na świecie. Spektakl spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem i w dużej mierze wpłynął na markę zespołu. Kolejny raz już zagości na Klamrze legenda sceny alternatywnej – Teatr Ósmego Dnia. Twórcy nieustannie odnoszą się w spektaklach do aktualnej rzeczywistości społecznej. Przedstawienie "Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" zestawia donosy pisane przez Polaków do Gestapo (tu inspiracją była książka Barbary Engelking "Szanowny Panie Gistapo") z współczesnymi donosami kierowanymi do Urzędu Skarbowego. Do nurtu teatru zaangażowanego należą również spektakle doskonale znanej na Klamrze Komuny Warszawa. Już tytuł przedstawienia "Sierakowski" kieruje naszą uwagę na bohatera. Twórcy analizować będą postać publicysty, socjologa, założyciela "Krytyki politycznej".
Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu nie tylko spektakli, ale także akcji artystycznych, performance, instalacji, wideo art, a przede wszystkim w łączeniu tych gatunków, ma Suka Off. Formacja przedstawi "Red Dragon". W wykreowanej przez artystów formie zobaczymy proces zrzucania skóry, podobny do tego, który znamy z natury, tyle że tym razem, jak piszą twórcy "to skóra zrzuca ciężar ciała". Nie po raz pierwszy widzowie spotkają się również z Agnieszką Kołodyńską, która w duecie z basistą Jarkiem Kordaczukiem stworzyła "Symptomy". Jak zauważa Mariusz Sieniewicz, spektakl oprócz tego, że opowiada o samotności, niespełnieniu, miłości, mówi przede wszystkim o świecie, w którym niczego nie można być pewnym
Po raz pierwszy do Torunia przyjedzie Teatr Improwizowany Klancyk z "Panem Haroldem". Tym razem publiczność nie będzie oglądać, lecz uczestniczyć w spektaklu, bowiem improwizacja aktorów rozwijać się będzie pod wpływem słów rzucanych przez widzów. Nie zabraknie też akcentu toruńskiego. Premierowy science-show wyprodukowany przez Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" przedstawią aktorzy Teatru Wiczy.
Jak zawsze spektaklom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Gościem specjalnym festiwalu będzie Janusz Opryński z Teatru Provisorium. Zaplanowano również spotkanie z Arturem Dudą, który opowie o polskim teatrze alternatywnym po 1989 r. Odbędzie się też pokaz filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego z muzyką na żywo oraz projekcja obrazu "Stand By". Muzycznie Klamrę uświetni koncertem Renata Przemyk.
Miasto wspiera festiwal kwotą 60 tys. zł.
Szczegółowy program na www.klamra.umk.pl