Rower miejski

Dziesięć stacji rowerowych, sto stojaków i siedemdziesiąt rowerów – tak będzie wyglądał tegoroczny, pierwszy etap działań związanych z uruchomieniem w Toruńskiego Roweru Miejskiego. Pierwsza miejska bezobsługowa wypożyczalnia rowerów ruszy latem.

- W najbliższym czasie ruszą konsultacje społeczne. Poprosimy w nich torunian o wskazanie lokalizacji dla dziesięciu stacji rowerowych. Docelowo będzie ich w Toruniu 26 – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Docelowo w mieście znajdzie się 26 stacji rowerowych będących praktycznie automatycznymi parkingami rowerowymi z 390 stojakami, w których możemy pobrać i oddać 260 rowerów.

Wprowadzenie roweru miejskiego podzielono na etapy. W 2013 roku zostanie wykonany pierwszy etap systemu Toruńskiego Roweru Miejskiego, który będzie się składał z 10 stacji rowerowych z 100 stojakami rowerowymi, oraz 70 rowerami. Zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Ruszą także konsultacje społeczne dotyczące wskazania przez mieszkańców Torunia lokalizacji stacji rowerowych w mieście.

Rowery miejskie nie będą zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji - każdy operator stosuje swój własny system. Rower możemy pożyczyć z dowolnej stacji i oddać go do dowolnej innej stacji. Specjalny skomputeryzowany system dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy.

Aby zachęcić użytkowników w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Chodzi o to żeby rowery były cały czas w użyciu. Dzięki temu więcej osób możne skorzystać z takiego transportu.

Rower można wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat. Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewy) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi.

Przykładowe opłaty za wypożyczenie:

Jednorazowa zwrotna opłata inicjalna - 20 zł

1 – 20 minut – 0 zł

21 – 60 minut – 1 zł

druga godzina - 3 zł

trzecia godzina – 5 zł

czwarta i każda kolejna godzina – 7 zł

Finansowanie projektu zostało rozłożone na lata 2013-2016. W budżecie Gminy Miasta Torunia, zabezpieczono środki w wysokości 780 tys. zł. W 2013 roku miasto przeznaczy na ten cel 160 tys.