Zmiany w pieczy
Podczas 40. sesji, 21 marca 2013 roku, radni dokonali zmian w organizacji instytucjonalnej pieczy zastępczej na terenie Gminy Miasta Toruń. Dzięki temu dostosowano uchwałę do przepisów ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
- Model placówek będzie taki, że pod opieką wychowawców pozostaną dzieci. Natomiast wyprowadzimy część administracyjną i organizacyjną poza placówki. Powstanie Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Młody Las” w Toruniu, które będzie się zajmowało właśnie częścią administracyjną, organizacyjna i ekonomiczną. Centrum będzie kierował dyrektor – mówiła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Kazimiera Janiszewska. - Następnie będziemy pracować nad zmniejszeniem do 14 liczby dzieci przebywających w placówkach.
1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy zmieniły obowiązujące standardy w zakresie opieki i wychowania w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
W Toruniu powstanie Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Młody Las”. Z placówki zostaną wyodrębnione Placówki Opiekuńczo - Wychowawcze nr 1 i nr 2. Następnie 1 września 2013 r. z Domu Dziecka nr 3 przy ul. Bydgoskiej 74 zostanie wyodrębniona Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3, a z Domu Dziecka nr 2 przy ul. Donimirskiego 4 - Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 4 w Toruniu.
Placówki i centrum są jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasta Toruń prowadzonymi w formie jednostek budżetowych. Centrum zapewnia wspólną obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną placówek. Wszystkie jednostki będą miały nadane statuty.
Przypomnijmy, w Toruniu już od 2005 r. został zatwierdzony kierunek działania zmierzający do rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej.
Dodatkowo w tym roku Rada Miasta Torunia przyjęła Program Gminy Miasta Toruń na Rzecz Wspierania Rodziny i Rozwoju Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2013-2015, w którym to określa się sposób realizacji wparcia rodziny i dziecka. Jednym z celów operacyjnych jest rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej.
W celu rozwoju systemu pieczy zastępczej został określony limit rodzinnej pieczy zastępczej na lata 2013- 2015. W roku 2013 planuje się, że będzie funkcjonowało ośmiu rodzinnych domów dziecka wychowujących 50 dzieci i 14 zawodowych rodzin zastępczych wychowujących 44 dzieci.