Wiosenna deratyzacja
Prezydent Torunia przypomina, że od 1 do 30 kwietnia 2013 r. należy przeprowadzić deratyzację wszystkich nieruchomości na terenie miasta. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i administratorach posesji.
Deratyzacja odbywa się na podstawie na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008) oraz uchwały Rady Miasta Torunia nr 416/2012 z 25 października 2012 r. Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą zorganizować na terenie swoich posesji właściciele i administratorzy budynków mieszkalnych, zakładów pracy, sklepów, magazynów itp., bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie.
Co ważne, wykonanie sezonowej deratyzacji nie zwalnia z bieżącej walki z gryzoniami.
Działania deratyzacyjne powinny odbyć się w dwóch etapach:
- W pierwszym etapie, w miejscach zagrożonych obecnością gryzoni należy wyłożyć liczne (ale niewielkie objętościowo) trutki przeciw gryzoniom. W miejscach, w których mogą one być zagrożeniem dla ludzi lub zwierząt, należy umieścić je w specjalnych stacjach. Punkty, w których znajduje się trucizna, muszą być oznakowane.
- W drugim etapie akcji, w przypadku stwierdzenia pobierania trutki, należy uzupełniać jej ilość. Po zakończeniu zabiegu trzeba posprzątać padłe gryzonie, posługując się ochronnymi rękawicami i unikając bezpośredniego kontaktu z otrutymi zwierzętami. Martwe szczury należy wyrzucić w workach foliowych do kontenerów na śmieci komunalne. 30 kwietnia 2011 r. trutka powinna zostać usunięta.
Należy pamiętać o wykładaniu trutki w niewielkich porcjach w miejscach suchych i zabezpieczonych, gdzie przebiegają szczurze trasy, a następnie kontrolowaniu jej pobierania i systematycznym uzupełnianiu. Akcję deratyzacji nadzorują w naszym mieście Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Straż Miejska i Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Toruńscy strażnicy będą zwracać przez cały kwiecień uwagę zwłaszcza na wpływający na warunki życia szczurów stan porządku w obrębie budynków oraz na to, czy trutki na szczury zostały wyłożone we właściwy sposób.
Służby sanitarne przypominają:
- Szczury roznoszą groźne choroby, np. włośnicę, wściekliznę, dury. Żyją w koloniach, a ich rozmnażaniu się sprzyja bałagan wokół posesji, skupiska śmieci i odpadów.
- Koty nie zawsze zwalczają kolonie szczurów, mogą bowiem żyć z nimi w symbiozie.
- Akcja deratyzacji wymaga likwidowania kolonii szczurów przy pomocy środków trujących w sposób zaplanowany i fachowy. Jej skuteczność zależy m.in. od tego, czy w tym samym czasie (przez cały kwiecień) wszyscy właściciele nieruchomości w Toruniu wyłożą we właściwy sposób i w odpowiednich miejscach truciznę.
- Właściciel nieruchomości może wyłożyć trutkę na szczury samodzielnie. Trutkę można kupić m.in. w sklepach nasienno-ogrodniczych.
- Wykładanie trucizny można zlecić również fachowej firmie zajmującej się deratyzacją. Cały proces odszczurzania polega nie tylko na wyłożeniu trutki, ale także na zwiększeniu tzw. "szczuroszczelności" budynków, w których przebywają gryzonie, czyli na technicznym zabezpieczeniu domów przed swobodnym przemieszczaniem się zwierząt.