Znawcy Torunia i Kopernika

Jakub Sowiński z Gimnazjum nr 11 to superlaureat miejskiego konkursu historycznego Dzieje Torunia. Finał odbył się 23 marca 2013 r. 

Impreza bije rekordy popularności wśród uczniów toruńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W  eliminacjach szkolnych wzięło udział 743 osób, a do finału zakwalifikowało się 144 uczniów z  51 toruńskich szkół. Tematyka tegorocznego konkursu była związana z obchodami Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.

W sobotę, 23 marca 2013 r. finaliści stanęli do rozgrywki końcowej w hali Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. W pierwszym etapie musieli napisać test konkursowy, który wyłonił po 10 laureatów z każdego poziomu szkół. Następnie 9 najlepszych (troje z każdego poziomu) zasiadło przed jury, widownią i honorowymi gośćmi zgromadzonymi w sali gimnastycznej, by tam odpowiedzieć na ostatnie 6 pytań, odczytanych przez jury. Pytania miały różny stopień trudności. Nazwisko słynnego wuja Mikołaja Kopernika wszyscy podali bezbłędnie, nieco kłopotu sprawiło pytanie o miejsce i datę podjęcia przez Kopernika studiów prawniczych, natomiast nikt nie odpowiedział na pytanie, kiedy Kopernik sformułował pierwszy zarys tzw. komentarzy o hipotezach ruchów niebieskich. Tegoroczne pytania były ułożone w oparciu o inaformacje zawarte na miejskim portalu internetowym, poświęconym Mikołajowi Kopernikowi >> copernicus.torun.pl.

Ostatecznie w tej rozgrywce najlepszy okazał się właśnie Jakub Sowiński z Gimnazjum nr 11. Zdobyte przez niego punkty zapewniły mu tytuł Superlaureata Miejskiego Konkursu Dzieje Torunia 2013 i ufundowaną przez miasto nagrodę rzeczową - wieżę stereo. W przygotowaniach do konkursu wspierał go nauczyciel historii Zbigniew Milkiewicz.

Laureaci Miejskiego Konkursu Dzieje Torunia 2013
(z prawej strony liczba punktów za test pisemny i finał ustny)

Szkoły podstawowe:

  1. Michalina Wojtyko - SP 16, opiekun Janina Kulbaczewska (26; 4)
  2. Greta Biedrzycka - SP 16, opiekun Janina Kulbaczewska (23; 5)
  3. Julia Jurkowska - SP 5, opiekun Jolanta Dąbrowa, (23; 5)

Gimnazja:

  1. Maciej Kopidurski -  Gimnazjum Akademickie, opiekun Arkadiusz Kierys (26; 3)
  2. Jakub Sowiński - Gimnazjum 11, opiekun Zbigniew Milkiewicz (24; 6) SUPERLAUREAT
  3. Anna Gliszczyńska - Gimnazjum 9, opiekun Milena Lewandowska (21; 2)

Szkoły Ponadgimnazjalne

  1. Klaudia Orkowska - IV LO, opiekun Ilona Cichoń (23; 4)
  2. Katarzyna Sinoracka - X LO, opiekun Marcin Empel (23; 4)
  3. Michał Bering - V LO, opiekun Jacek Tymiński (22; 5)

Nagrody wręczali prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Andrzej Jasiński. Za pierwsze miejsce w swojej kategorii laureaci otrzymali aparaty cyfrowe i albumy o Toruniu, za drugie - aparaty cyfrowe, a za trzecie - kamerki internetowe.

- Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom, w tym szczególnie zwycięzcom konkursowych zmagań - mówił do laureatów prezydent Michał Zaleski. - Dziękuję także waszym szkolnym opiekunom, którzy wspierali wasze aspiracje i chęć uczestnictwa w dorocznych, toruńskich rozgrywkach historycznych. Wszystkich zapewniam, że ten konkurs uznajemy za jedną z najciekawszych i najważniejszych inicjatyw wspierających zainteresowania historyczne wśród uczniów toruńskich szkół.

Nad przebiegiem finału czuwała komisja pod przewodnictwem Krzysztofa Bartoszyńskiego, nauczyciela z VIII LO. Pytania konkursowe konsultował z organizatorami dr Michał Targowski, historyk z UMK. Przed finałową rozgrywką widzowie obejrzeli dowcipny spektakl historyczny "Odyseja kosmiczna 1541", przygotowany przez uczniów ZSPS i VIII LO.

Organizatorami konkursu są Wydział Edukacji oraz ZSPS i VIII LO. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Torunia. Warto wspomnieć, że pierwsza edycja konkursu odbyła się 2001 r., a pomysłodawcą tej popularnej wśród toruńskich uczniów rywalizacji był Zbigniew Grochowski, historyk ZSPS i VIII LO.