Złóż śmieciową deklarację
W Toruniu, jak w całej Polsce, trwa składanie deklaracji o wysokości opłat za wywóz odpadów. Jak dotąd wpłynęło ich zaledwie 1,5 tysiąca. By ułatwić torunianom ich składanie, Wydział Gospodarki Komunalnej UMT wydłużył czas pracy i prowadzi kampanię informacyjną w mediach.
- Od 1 lipca 2013 r. zmieni się system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zadanie to przejmują samorządy, które ustalają wysokość opłat za wywóz śmieci. Na podstawie liczby budynków mieszkalnych na terenie gminy spodziewamy się, że w Toruniu wpłynie łącznie ok. 13,5 tys. deklaracji – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Można je składać od 18 marca, a na razie wpłynęło zaledwie 1,5 tys. druków, z czego 1164 w biurze podawczym WGK, 363 w Punktach Informacyjnych UMT i 41 za pośrednictwem poczty. To zaledwie 11,6% spodziewanej liczby. Co prawda pozostał jeszcze niespełna miesiąc, bo deklaracje przyjmujemy do 30 kwietnia, ale lepiej nie zwlekać. Doświadczenie uczy, że pod koniec wszelakich terminów są zwykle największe kolejki.
- Zainteresowanie tematem jest duże. Codziennie dociera do nas wiele pytań od mieszkańców. Wszystkim chcemy pomóc indywidualnie, by uniknąć pomyłek przy ustalaniu stawek. Dlatego wydłużyliśmy czas pracy. Teraz w dni powszednie Wydział Gospodarki Komunalnej pracuje od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 17.00, a we wszystkie soboty kwietnia, tj. 6, 13, 20 i 27.04 - w godz. 9.00 - 14.00 - dodaje Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Gdy ktoś nie złoży deklaracji w terminie albo w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, zgodnie z art. 6 o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysokość opłaty zostanie naliczona odgórnie przez urzędników. Pod uwagę zostaną przy tym wzięte uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze. Od decyzji takiej właścicielowi nieruchomości przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
- Aby uniknąć takich sytuacji, miasto przez cały czas prowadzi akcję informacyjną. Z pomocą MPO kolportowaliśmy już ulotki, w przyszłym tygodniu będą jeszcze broszury z załączoną deklaracją oraz plakaty. Ponadto powstaje film dotyczący instrukcji wypełnienia deklaracji. Będzie on dostępny na stronie internetowej urzędu miasta – zapowiada kierownik Referatu Gospodarki Odpadami, Nikodem Łada.
Przypominamy, że od 1 lipca 2013 r., w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmieniają się zasady i ceny odbioru odpadów. Zgodnie z decyzją Rady Miasta Torunia opłata za wywóz odpadów naliczana będzie od gospodarstwa domowego i liczby zamieszkujących je mieszkańców, przy zróżnicowaniu na rodzaj zabudowy. Pojemniki i worki do gromadzenia śmieci zapewni miasto. Nowy system obejmuje w Toruniu nieruchomości zamieszkałe (gmina z mocy ustawy przejmuje odbiór i zagospodarowanie odpadów), natomiast odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych regulowany będzie na dotychczasowych zasadach.
Deklaracje do pobrania >> TUTAJ
Pierwszą deklarację należy złożyć do 30 kwietnia 2013 r., a nowe deklaracje - za każdym razem w ciągu 14 dni od momentu, kiedy zmieni się liczba gospodarstw domowych lub zamieszkujących je osób. Druki można pobrać w Wydziale Gospodarki Komunalnej oraz w Punktach Informacyjnych urzędu, mieszczących się przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8, Grudziądzkiej 126b, Poznańskiej 52 i Dziewulskiego 3.
Wszelkich Informacji na temat nowego systemu gospodarowania odpadami udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, który mieści się w Toruniu przy ul. Legionów 220. Telefonować można pod nr tel. 56 611 83 30, 56 611 83 04, 56 611 83 02 oraz pisać na adres wgk@um.torun.pl. Komplet informacji znajduje się również na stronie torun.pl w zakładce „Gospodarka odpadami”.