Anioły nad Jordankami
Za kilka dni rozpoczną się prace na budowie sali koncertowej na toruńskich Jordankach. 9 kwietnia 2013 roku prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę na realizację inwestycji z konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA i Acciona Infrastructuras SA.
Przypomnijmy, że w lutym 2013 r. miasto rozstrzygnęło drugi przetarg na wykonawcę sali, wybierając jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner), które zaproponowało za wykonanie zadania 157 970 760,77 zł brutto.
Gmina nie wykluczyła z przetargu żadnego z wykonawcy, ale odrzuciła ofertę konsorcjum firm hiszpańskich Aldesa Construcciones SA (lider) i Agrupacion Emprasas Automatisimo Montajes Servicios (partner), które co prawda zaoferowało cenę nieco niższą, bo 153 055 601,55 zł brutto, ale treść oferty nie odpowiadała specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Hiszpanie mieli 10 dni na odwołanie i skorzystali z tego prawa. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła jednak ich odwołanie, uznając, że miasto dokonało wyboru wykonawcy zgodnie z przepisami Prawa o zamówieniach publicznych.
29 marca 2013 r. marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski podpisali umowę warunkową o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Było to niezbędne do rozpoczęcia procedury notyfikacyjnej (czyli umożliwiającej zatwierdzenie przez Komisję Europejską dużego projektu, którego wartość przekracza 50 mln euro). Kwestie związane z notyfikacją prowadzone będą przez Instytucją Zarządzającą RPO WK-P na lata 2007 – 2013, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przy udziale Urzędu Miasta Torunia.
Urząd Marszałkowski pozytywnie ocenił złożony przez miasto wniosek o dofinansowanie budowy sali koncertowej. Miała na to wpływ m.in. ekspertyza profesora Adama Podhoreckiego, dotycząca technicznej wykonalności inwestycji. Jej autor w końcowych wnioskach napisał, iż projekt ocenia pozytywnie i pod względem jakości, i pod względem kompletności, a wcześniejsze negatywne opinie inżynierskie wydają się być nieobiektywne lub nie zawierają odpowiednich uzasadnień do krytycznej oceny. Autor opinii uważa też, iż wybór projektantów sali koncertowej był trafny, a firma Menis Arquitectos pozyskała do współpracy pracownie projektowe mające odpowiednie doświadczenie i potencjał intelektualny.
Dzięki temu i podpisaniu umowy warunkowej z marszałkiem można było podpisać umowę z wykonawcą inwestycji. Stało się to 9 kwietnia 2013 r.
- Za nami wiele lat przygotowań i wiele emocji. Teraz nadszedł moment podpisania umowy. Czeka nas ważny i odpowiedzialny czas budowania sali. Z tą inwestycja wiążemy wielkie nadzieje – mówił podczas podpisywania umowy prezydent Torunia Michał Zaleski.
Ze strony wykonawcy umowę podpisali Eugeniusz Moczydłowski - Dyrektor Regionu Północ Mostostal Warszawa SA, Jose Angel Andres Lopez - Wiceprezes Zarządu Acciona Infrastructuras SA i Miquel Angel Heras Llorente - Członek Zarządu tej firmy.
- Cieszę się, że będziemy realizować to zadanie. To wielkie wyzwanie, ale i przyjemność. Teraz proszę o 25 miesięcy czasu, byśmy mogli wybudować ten wspaniały obiekt. Potem nadejdzie czas dla państwa, bo to wy będziecie z tej sali korzystać – powiedział Eugeniusz Moczydłowski. – Na plac budowy wejdziemy w przyszłym tygodniu. Najpierw rozpoczniemy prace przygotowawcze, a po 20 kwietnia chcemy ruszyć z robotami ziemnymi, badaniami i przystąpimy do wykonania ścian szczelinowych. Mam nadzieję, że w tym roku wyjdziemy na poziom 0.
Prezydent Zaleski zwrócił uwagę na fakt, że obaj przedstawiciele Acciona Infrastructuras SA mają na drugie imię Angel. – Nad budową sali będą czuwali trzej anieli – dwaj ze strony wykonawcy i nasz toruński, więc na pewno wszystko pójdzie dobrze – mówił prezydent.