Na oko, na ucho

Muzyka do gier będzie jednym z ważniejszych elementów drugiej edycji Festiwalu Audiowizje. Impreza ukazująca wzajemne zależności pomiędzy wrażeniami wzrokowymi i słuchowymi w sztuce odbędzie się 11-14 kwietnia.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja festiwalu łączyła przede wszystkim muzykę i fotografię. Tegoroczny program zdaje się być bardziej rozbudowany. Złożą się nań koncerty, spotkania, pokazy audiowizualne, dyskusje, wystawy i warsztaty. Podobnie jak w zeszłym roku imprezy rozproszone będą w wielu miejscach Torunia, ale tym razem punktem głównym będzie Centrum Sztuki Współczesnej. Organizatorzy zapraszają również do klubów: Carpe Diem, Dwa Światy, Od Nowa, Kawalerka, Cafe Draże, a także do Planetarium.

Jako pierwszy festiwal w Polsce Audiowizje poruszą temat muzyki do gier. Zaplanowano panele dyskusyjne z kompozytorami tego gatunku. Gośćmi będą m.in. Marcin Przybyłowicz, Arkadiusz Reikowski, Piotr Musiał i Krzysztof Wierzynkiewicz. Pojawią się również twórcy portalu gamemusic.pl, a także Krzysztof Gonciarz - dziennikarz specjalizujący się w tematyce gier wideo, założyciel tvgry.pl producent filmów w sieci i autor książek. Szczególnie wiele dowiedzieć się będzie można na festiwalu o powstawaniu muzyki do gry "Wiedźmin".
Audiowizje odwiedzą również znakomici twórcy wideoklipów: Krzysztof Skonieczny (teledyski do piosenek Hey, Myslovitz, Brodki i in.) oraz ceniony w kraju absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK Jacek Kościuszko.

Oczywiście nie zabraknie muzyki granej na żywo. Zaplanowano około 30 koncertów zespołów z Torunia i regionu. Specjalna część programu festiwalowego dedykowana będzie dzieciom. W CSW będą one uczestniczyć w warsztatach łączących tematykę muzyki i obrazu. Nieco starsi mogą wziąć udział w prezentacjach multimedialnych i turniejach gier.

- Naszym celem jest łączenie muzyki i obrazu w wielowymiarowym zakresie – mówi organizator festiwalu Patryk Lewandowski. - Współpracując z polskim środowiskiem twórczym i artystycznym pragniemy stworzyć przestrzeń wyrazu nie tylko dla starszych pokoleń, ale i dla młodszych: motywować, inspirować, bawić się i poszukiwać nowych rozwiązań w technologiach audiowizualnych. Chcemy integrować, unifikować i rozwijać środowisko twórcze i wspólnie tworzyć wyjątkowe wydarzenie.

Więcej o festiwalu na http://audiowizje.blogspot.com/