Zobacz minoga
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza jutro, tj. w sobotę 13 kwietnia, na dwie wycieczki.
„Z przyrodą za pan brat” to wycieczka przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży. Chętni do udziału spotykają się na pętli autobusowej MZK linii nr 23 w Kopaninie (za Złotorią), wyjazd o godz. 10.00 (z pl. św. Katarzyny wyjazd o godz.9.30). Przewodnik Patryk Staniszewski poprowadzi młodych turystów trasą Kopanino – Złotoria – Kaszczorek – Toruń (pl. Honorowych Dawców Krwi) o długości ok. 9 km.
Uczestnicy zwiedzą cmentarz ewangelicki z pomnikowym dębem w Kopaninie, neogotycki kościół św. Wojciecha, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii i skansen w Kaszczorku. Udadzą się także do rezerwatu ichtiologicznego na Drwęcy, w którym występują m. in. pstrągi, trocie, łososie i certy oraz rzadki minóg rzeczny. Rezerwat ten działa od 1961 roku i jest najdłuższym, obejmującym całą długość Drwęcy, rezerwatem ichtiologicznym w Polsce. W rezerwacie chroniona jest zresztą nie tylko sama rzeka, ale i pas przybrzeżny o szerokości 5 metrów. Spacerowicze zwiedzą też dąbrowę w Kaszczorku, będącą zadrzewionym fragmentem stoku wydmy śródlądowej, usytuowanym pomiędzy ulicami Szczęśliwą, Światowida i Dożynkową. Ten tzw. użytek ekologiczny zajmuje powierzchnię 0,47 ha, dominującym na nim gatunkiem drzew jest dąb, ale rosną tu też sosny pospolite, klony zwyczajne i jesion wyniosły.
Również w sobotę 13 kwietnia kolejna wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników odbędzie się o godz.7.15 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego o godz. 7.30 odjeżdża pociąg do Przyłubia. Turyści przejdą trasę z Przyłubia, przez Kabat (Radiowe Centrum Nadawcze) do Solca Kujawskiego – ok. 16 km. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.
Przyłubie to wieś przy północnym krańcu Puszczy Bydgoskiej, lokowana w 1359 r. W końcu XVI w. jej właścicielem był Maciej Przyłubski, który wydzierżawił część swoich dóbr przybyłym z Fryzji osadnikom zwanym olędrami. W Przyłubiu znajduje się cmentarz menonicko-ewangelicki z II połowy XIX wieku , na którego terenie znajdują się zachowane w różnym stanie groby oraz kamienne i metalowe pozostałości po nich.