3 Maja z wirtuozem
Michał Szymanowski - wybitny, młody polski pianista, wystąpi w Toruniu 3 maja 2013 r.
Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie na koncercie dla Papieża Benedykta XVI, w Belwederze dla pary prezydenckiej oraz w wielu filharmoniach na całym świecie m. in. Filharmonii Narodowej w Warszawie na Festiwalu Chopin i Jego Europa. Mimo młodego wieku Michał Szymanowski ma na koncie nagrody i wyróżnienia wielu festiwali w Polsce i na świecie.
W recitalu zatytułowanym „RODZINA CHOPINA - NOWE INTERPRETACJE” usłyszymy utwory:
- W. Maliszewski - Menuet op. 4 nr 5
- F. Chopin - Mazurki op. 63, Walc As-dur op. 34 nr 1, Polonez cis-moll op. 26 nr 1
- K. Szymanowski - Mazurki op. 62
- R. Maciejewski - Mazurki (wybór)
- J. Wieniawski - Polonez As-dur op. 21, Walc koncertowy Des-dur op. 3
Koncert odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 17.00, poprowadzi go Urszula Guźlecka.
Michał Szymanowski, rocznik 1988, jest studentem w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jego pasją, poza grą na fortepianie, jest dyrygowanie. Stąd dodatkowo studia na wydziale dyrygentury w macierzystej uczelni - Bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Wielkim wyróżnieniem był udział w festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie (edycja 2012 r.). Wykonanie przez Michała Szymanowskiego Koncertu fortepianowego g-moll Józefa Wieniawskiego spotkało się dużym uznaniem słuchaczy festiwalu. Wydarzenie to dało też początek współpracy Artysty i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, co zaowocowało udziałem w III edycji projektu „Nowe interpretacje”, realizowanym ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. 21 lutego 2013 r. Michał Szymanowski odebrał nagrodę za zwycięstwo w I edycji konkursu „Rumaki Regionu” w kategorii Rumak Kultury. Celem konkursu, organizowanego przez Grupę Kapitałową MAKRUM przy wsparciu TVP Bydgoszcz, jest nagrodzenie i uhonorowanie młodych ludzi, którzy poprzez swoją działalność stają się wizytówką województwa kujawsko-pomorskiego. Związaną z tym tytułem gratyfikację finansową Michał zamierza przeznaczyć na kontynuację muzycznej edukacji w Berlinie.
Grał recitale w kraju: m. in. Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Bydgoszcz oraz za granicą: w USA, Japonii, Brazylii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Czechach, Węgrzech oraz na Ukrainie.
Współpracował z dyrygentami tej miary co Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk czy Zygmunt Rychert. Wykonywał koncerty z towarzyszeniem m.in. Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy czy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Jesienią 2011 roku ukazał się debiutancki album artysty: Michał Szymanowski Piano Recital.
Do jego najważniejszych osiągnięć należą:
- I miejsce w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, Katowice, 2011.
- III miejsce (ex aequo) oraz Nagroda dla najlepszego Polaka w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, 2010 r.
- II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, 2008 r.
- Wyróżnienie na V Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie, 2008 r.
- Laureat XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów Tarnów - Kąśna Dolna 2007 r.
- V miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Pamięci Vladimira Horowitza - Kijów, Ukraina, 2007 r.
- Nagroda Specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Nagroda Prezydenta Bydgoszczy oraz Nagroda Specjalna EMCY Art. For Music na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam. Bydgoszcz 2007 r.
- Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie - 2006 r.
- Europejskie prawykonanie Concertina na fortepian i orkiestrę Zbigniewa Bargielskiego, z Orkiestrą Symfoniczną PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy - w Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy - 2005 r.
Wykonanie utworów Józefa Wieniawskiego i Witolda Maliszewskiego odbywa się i jest wpółfinansowane
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Nowe Interperetacje.