Straż miejska w kwietniu

Zgodnie z oczekiwaniami torunian: zapewnić bezpieczeństwo, spokój i porządek w miejscach publicznych – na tym głównie koncentrowali się toruńscy strażnicy miejscy w kwietniu br.

Zgodnie z założeniami misji „Bliżej mieszkańców” działania toruńskich municypalnych w kwietniu br. skierowane były na zapewnienie czystości w mieście oraz przeciwdziałanie tym wykroczeniom, które najbardziej doskwierają mieszkańcom. – Chcemy, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści, czuli się w Toruniu bezpiecznie i komfortowomówi Mirosław Bartulewicz, komendant toruńskiej Straży Miejskiej.- Dlatego też, między innymi, regularnie, konsekwentnie motywujemy właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, interweniujemy, gdy zaśmiecane są miejsca publiczne, sprawdzamy, czy właściciele nieruchomości dopełniają obowiązku deratyzacji i utrzymywania posesji w czystości. Upominamy też, aby nie palić w miejscach zabronionych, a więc na przykład przy placach zabaw dla dzieci lub na przystankach MZK i zabraniamy spożywać alkohol poza wyznaczonymi do tego celu miejscami. Staramy się więc robić dokładnie to, czego mieszkańcy najbardziej od nas oczekują: zapewnić im bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny w mieście.

Ilu strażników dbało o nasze bezpieczeństwo?

W tym celu w kwietniu o porządek w mieście dbało dokładnie 796 samodzielnych patroli strażników oraz 103 patrole wspólne z Policją. Strażnicy wylegitymowali blisko 2800 sprawców naruszeń prawa oraz interweniowali 2637 razy. Istotne jest, że ponad 70 procent interwencji podjęli sami municypalni, a pozostała część wynikła ze zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców.

Co mówią statystyki?

Kwietniowe statystyki wskazują, że najwięcej razy (1453) strażnicy interweniowali w celach porządkowych. Połowę mniej interwencji (713) związanych było z wykroczeniami w ruchu drogowym, przy czym znaczna większość z ich wynikała ze zgłoszeń mieszkańców. Strażnicy często podejmowali działania również działania związane z zakłócaniem ładu i porządku publicznego (290 razy) oraz z wykroczeniami przeciwko tzw. obyczajności publicznej, czyli np. z przeklinaniem w miejscach publicznych.

W kwietniu br. toruńscy strażnicy uczestniczyli także w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców i turystów podczas kilkudziesięciu imprez masowych  oraz zatrzymali blisko stu sprawców przestępstw i wykroczeń. – Byli to sprawcy kradzieży, pobić, zwykli chuligani oraz wielu nietrzeźwych, którzy często naruszają prawo. Zatrzymaliśmy również osoby posiadające narkotyki. – wyjaśnia komendant Bartulewicz.

Waga prewencji

Toruńska Straż Miejska to także prewencja. – W tym celu nasi koordynatorzy do spraw profilaktyki przeprowadzili w kwietniu w 36 toruńskich szkołach osiem autorskich programów edukacyjnych. Programy te: „Uwaga Obcy”, „Odpowiedzialność prawna nieletnich”, „Jak ustrzec się od GHB”, „Bezpieczny internet”, czy „Pies, przyjaciel, czy wróg”, spotykają się z dużym zainteresowaniem uczestników, dlatego je kontynuujemy mówi Mirosław Bartulewicz.

Straż miejska dbała również o bezpieczeństwo studentek. Municypalni zorganizowali dla nich dwa bezpłatne, jednodniowe seminaria z samoobrony, podczas których uczono podstawowych technik i chwytów oraz pokazywano, jak postępować, gdy dojdzie do ewentualnej napaści. Uczestniczki kursu dowiedziały się też, jak wykorzystać do samoobrony przedmioty codziennego użytku, np. torebkę, klucze czy też parasolkę i wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa Straży Miejskiej. W kursie łącznie uczestniczyło 30 studentek, na zakończenie każda z pań otrzymała pamiątkowy dyplom.

W trosce o komfort życia mieszkańców starówki oraz bezpieczeństwo turystów odwiedzających nasze miasto w kwietniu z inicjatywy komendanta Mirosława Bartulewicza odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji społecznych i stowarzyszeń działających na rzecz toruńskiej starówki. W debacie uczestniczyli między innymi przedstawiciele Rady Okręgu Staromiejskie, fundacji „Stare Miasto” oraz fundacji „Pracownia Zrównoważonego Rozwoju”. Rozmawiano między innymi o podjęciu wspólnych inicjatyw dotyczących starówki oraz o nowej misji straży.

W minionym miesięcy strażnicy także oddawali krew na rzecz potrzebującego dziecka oraz edukowali na festynie Moto Serce. Informowali o zagrożeniach wynikających z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, wykorzystując specjalistyczne alkogogle zniekształcające percepcję tak, jak alkohol. Uczestnicy zabaw musieli między innymi celnie rzucić piłeczką w tarczę, czy przejechać prawidło zdalnie sterowanym autem. Okazało się, że wykonanie tych z pozoru prostych czynności stanowi ogromny problem w przypadku założonych alkogogli.

Nasi municypalni wspólnie z Toruńskim Klubem Kyokushin zorganizowali ponadto I Toruńskie Seminarium Służb Mundurowych z zakresu wschodnich sztuk walki. Udział w zajęciach wzięli między innymi funkcjonariusze straży miejskich, więziennictwa oraz straży pożarnej. W trakcie seminarium funkcjonariusze ćwiczyli techniki walki bazujące na karate, muay tai, boksie i kick – boeingu, a zajęcia poprowadził trener kadry narodowej, wiceprezes Polskiej Federacji Karate Kyokushin, Artur Wilento.