Pomoc po eksmisji
Toruńska firma Eltop wybuduje mieszkania tymczasowe na terenie Zespołu Usług Społecznych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Toruniu. Będą one gotowe już w grudniu 2013 r. To kolejna część kilkuetapowej inwestycji służącej podnoszeniu standardów pomocy społecznej w naszym mieście.
W myśl ustawy o ochronie praw lokatorów z 2011 r., pomieszczenia tymczasowe przeznaczone są dla osób po eksmisji, które nie mają uprawnień do lokalu socjalnego. Osoby te mogą zamieszkiwać w pomieszczeniach tymczasowych przez 6 miesięcy. Potem muszą znaleźć lokum i się wyprowadzić.
- Będzie to kolejny, czwarty już etap prac w Zespole usług Społecznych. Po schronisku dla bezdomnych mężczyzn, noclegowni i mieszkaniach chronionych przyszedł czas na budowę pomieszczeń tymczasowych. Roboty budowlane obejmą adaptację i przebudowę budynku, wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także zagospodarowanie terenu. Będą tam chodniki, droga przeciwpożarowa, powstanie oświetlenie. Teren zostanie oczywiście ogrodzony – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim. – W efekcie w kompleksowo przebudowanym budynku powstaną pomieszczenia tymczasowe dla 21 osób. Będą to pokoje 2-, 3- i 4-osobowe. W obiekcie znajdzie się oczywiście miejsce do przygotowania posiłków oraz łazienki.
Budowa Zespołu Usług Społecznych w dawnych koszarach realizowana jest etapami. Jako pierwsze powstało schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Mieści się ono w parterowym budynku o powierzchni 723 m kw. Placówka może przyjąć 60 osób, a dodatkowo - w trybie doraźnym w okresie zimowym – kolejnych 20. W schronisku jest też pokój doraźnej pomocy pielęgniarskiej i medycznej, świetlica, jadalnia z kuchnią, pomieszczenia porządkowe, pralnia, suszarnia, magazyny bielizny i pokoje administracji schroniska. Budynek ma centralne ogrzewanie, kotłownię gazową i ciepłą wodę. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,2 mln zł.
Obok schroniska wybudowano noclegownię dla bezdomnych mężczyzn. Są w niej pokoje 6-8 osobowe ze wspólnym węzłem sanitarnym, świetlica, jadalnia, pokój pomocy pielęgniarskiej i medycznej. Obsługą porządkową będą zajmowali się sami mieszkańcy, natomiast pranie pościeli czy koców będzie zlecane firmie zewnętrznej. W kolejnym baraku znajdą się mieszkania chronione i pomieszczenia dla interwencji kryzysowych.