Pod batutą Maestro
W czwartek 16 maja zakończyła się jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica". Finałowy Koncert Prezydencki poprowadził maestro Krzysztof Penderecki.
Podczas koncertu wystąpiła polska orkiestra Sinfonia Iuventus, która wykonała utwory autorstwa mistrza Pendereckiego: Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną, Koncert na skrzypce i altówkę i orkiestrę symfoniczną oraz Symfonię nr 2. Bezpośrednio przed koncertem maestro spotkał się z nami i powiedział, jak wspomina Toruń oraz omówił wybór repertuaru na koncert.
Nie jest Pan pierwszy raz w Toruniu, prawda?
Nie, jestem w Toruniu podobno dziesiąty raz.
Jak wspomina Pan wizyty w naszym mieście?
Zawsze czułem się tu bardzo dobrze, moje wspomnienia związane z Toruniem są więc bardzo dobre. Wykonywałem tu wiele swoich utworów, niektóre po raz pierwszy, w różnych miejscach, w różnych kościołach. Dziś gramy w kościele pw. Ducha Świętego, wcześniej były to na przykład kościół Najświętszej Maryi Panny, katedra Św. Janów oraz Dwór Artusa. Przyjeżdżałem też do Torunia jako turysta, będąc uczniem gimnazjum.
A jak wspomina Pan toruńskie koncerty?
Podczas koncertów w Toruniu jest zawsze doskonała atmosfera, panuje szczególne skupienie. W Toruniu jest też świetna publiczność. Pierwsze koncerty dawałam tu mniej więcej 20 lat temu, wtedy moja muzyka nie była jeszcze tak znana, były to jedne z pierwszych wykonań moich utworów w Polsce.
Rozmawiamy godzinę przed finałowym koncertem jubileuszowej, 20. edycji festiwalu Probaltica. Jakie utwory wybrał Pan na ten koncert i dlaczego właśnie te?
Przede wszystkim chciałem zaprezentować kompozycje najnowsze. Koncert Podwójny na skrzypce, altówką i orkiestrę był już wprawdzie grany w Polsce, w Poznaniu, ale dziś będzie nadal jedno z premierowych polskich wykonań. To koncert szczególny, napisany na zamówienie z okazji 200-lecia Musikverein w Wiedniu. W październiku ubiegłego roku odbyła się jego światowa prapremiera. Wybrałem też Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną, ponieważ występujący dziś pan Łukasz Długosz jest znakomitym flecistą, był więc dodatkowy argument, aby właśnie ten koncert zaprezentować. Z kolei Symfonia nr 2 jest chyba najbardziej przystępną moją symfonią dla publiczności.
Czy po koncercie zostaje Pan w Toruniu?
Niestety nie, muszę wracać. Lada dzień otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, muszę tam być, więc spieszę się z powrotem. Gdybym jednak miał czas, którego niestety wciąż mi brakuje, chciałbym poznać Toruń dokładniej i zostać tu dłużej.
Co podoba się Panu szczególnie w naszym mieście?
Nie chciałbym wymieniać detalicznie, powiem więc ogólnie: podoba mi się oczywiście starówka. Jest ona jedna z najpiękniejszych w Polsce i przyjeżdża się tu dla niej.
Krzysztof Penderecki podczas koncert finałowego 20. festiwalu Probaltica
Krzysztof Penderecki (ur. 1933 roku w Dębicy) światowej sławy kompozytor i dyrygent, wieloletni rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Autor licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, wokalnych, oper, ilustracji muzycznych do przedstawień teatralnych i filmów. Obecnie zaangażowany między innymi w powstanie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, ośrodka rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie.