Toruń szuka inwestorów
Zainteresowanie Toruniem inwestorów zagranicznych to cel umowy podpisanej przez miasto 27 września 2013 r. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.
Umowę podpisali prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dzięki współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych Toruń zyska nowe możliwości promocji gospodarczej na świecie. Oferta inwestycyjna naszego miasta znajdzie się w bezpośredniej bazie danych (PAIiIZ), która jest wykorzystywana w kontaktach z zagranicznymi firmami i koncernami, poszukującymi ofert inwestycyjnych oraz zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce.
- Cieszy, że Toruń znalazł się w obszarze zainteresowania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) jako miejsce atrakcyjne dla inwestycji zagranicznych. Agencja jest bardzo doświadczoną, profesjonalną instytucją, która ma kontakt z inwestorami na całym świecie. Jej działania mają zasięg globalny. Będziemy bardzo zadowoleni, jeżeli w jej ofercie znajdą się także propozycje toruńskie – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Wcześniej także współpracowaliśmy z PAIiIZ, ale poprzez pośredniczące w kontaktach instytucje wojewódzkie, przede wszystkim Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora (COI). Podpisane porozumienie pozwoli na bezpośredni kontakt z pracownikami PAIiIZ, szerszy i łatwiejszy dostęp informacji na temat podmiotów zamierzających inwestować na terenie Polski. Nasze miasto jest zainteresowane zarówno inwestycjami na terenach jeszcze niezabudowanych, np. przemysłowej części JAR-u, w okolicy ul. Grudziądzkiej, części terenu Grębocin nad Strugą czy w sąsiedztwie ul. Polnej, jak i także inwestycjami na terenach już zabudowanych, poprzemysłowych, które można zrewitalizować . Najbardziej oczekiwane w Toruniu oferty inwestycyjne to przemysł nowoczesnych technologii, centra logistyczne i biznesowe, firmy outsourcingowe.
- Toruń może dzisiaj odcinać kupony od swojego potencjału intelektualnego – stwierdził prezes PAIiIZ Sławomir Majman. - Widzimy szanse dla pokazania Torunia jako alternatywy dla kilku wielkich polskich miast, takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Katowice, które tworzą tysiące nowych miejsc pracy w dziedzinach związanych z biznesem intelektualnym: centrach nowoczesnych usług biznesowych czy centrach naukowo-badawczych. To są prawdziwe polskie specjalności, jeśli chodzi o ściąganie inwestycji. Ze swoim ośrodkiem akademickim, prężną, wykształconą młodzieżą, Toruń wydaje się idealnym miastem drugiego rzutu, gdzie tego typu centra, które w tej chwili zatrudniają już w Polsce 120 tys. osób, mogłyby powstawać.
Prezes PAIiIZ wskazał na niedawny przykład. Dzięki współpracy miasta z agencją do zainwestowania w Toruniu udało się namówić pocztę fińską (Itella), która w swoim centrum obsługi biznesowej zatrudnia już 300 osób, a docelowo chce dać pracę 600 osobom.
- Warunkiem powodzenia tych planów jest poprawa w Toruniu logistyki, przede wszystkim dojazdu do miasta, bo infrastruktura społeczna, a więc szkoły, kina, teatry, czyli całe otoczenie potrzebne inwestorom, jest w Toruniu rewelacyjne. Teraz potrzeba tylko więcej aktywności międzynarodowej miasta - mówił Sławomir Majman.
Jak poinformował Sławomir Majman, w ubiegłym roku Polska znalazła się na trzecim miejscu na świecie po USA i Chinach, pod względem ilości inwestycji zagranicznych. To efekt względnie stabilnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju na tle państw borykających się z poważnymi skutkami światowego kryzysu ekonomicznego. – Chcemy, by także Toruń skorzystał z tej atmosfery optymizmu, jaka panuje w tej części Europy – stwierdził prezes PAIiIZ.