Łatwiej o pożyczkę

Już od teraz wszystkie Organizacje Pożytku Publicznego z województwa kujawsko-pomorskiego, zainteresowane pozyskaniem finansowania na rozwój i bieżącą działalność, mogły starać się o wsparcie Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Dzięki współpracy Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym, Organizacje Pożytku Publicznego z województwa kujawsko-pomorskiego będą mogły łatwiej i bezpieczniej niż dotychczas ubiegać się o finansowanie zwrotne w formie pożyczek, potrzebne dla realizacji swoich celów statutowych i rozwoju bieżącej działalności.

21 października 2013 r. Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. podpisał umowę o współpracy z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym Sp. z o.o. nt. zapewnienia wsparcia finansowego Podmiotom Ekonomii Społecznej z województwa kujawsko-pomorskiego. Umowę zawarto w ramach większego projektu „PI: Fundusz Pożyczkowy ES”, realizowanego przez CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne oraz Fundusz Pożyczkowy.

Celem projektu jest ułatwienie Organizacjom Pożytku Publicznego dostępu do pożyczek udzielanych przez K-PFP i tym samym wsparcie ich działalności. TFPK udziela poręczeń PES będącym jednocześnie organizacjami pożytku publicznego wpisanymi do rejestru OPP prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z poręczenia TFPK mogą korzystać wszystkie OPP, zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i działalność statutową odpłatną lub nieodpłatną.

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych poręcza za zobowiązania OPP z tytułu pożyczek do 50% wartości kwoty udzielonej pożyczki, zaś maksymalna wartość jednostkowego poręczenia wynosi 50 tys. zł. Poręczenia są udzielane na okres spłaty pożyczki powiększony o 3 miesiące, jednak nie dłuższy niż 5 lat. Zabezpieczeniem poręczenia jest weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez OPP na rzecz TFPK Sp. z o.o.. Od kwoty udzielonego poręczenia pobierana jest jednorazowa prowizja, przy czym - co ważne - jest ona płatna w okresach płatności rat odsetkowych na rzecz Funduszu Pożyczkowego. Przyjęcie takiego rozwiązania ma złagodzić potencjalne uciążliwości związane ze sfinansowaniem poręczenia.