Świąteczny Stół Pajacyka

Chcesz pomóc głodnym dzieciom? Weź udział w dwunastej edycji Świątecznego Stołu Pajacyka organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną.

Tegoroczna edycja Świątecznego Stołu Pajacyka odbędzie się w mikołajkowy piątek, 6 grudnia, w całej Polsce. Jest to jednodniowa akcja, podczas której właściciele restauracji, pubów i kawiarni przekazują 10 procent obrotu na rzecz dożywiania dzieci w Polsce i na świecie. Dzięki temu przedsięwzięciu przez ostatnie jedenaście lat Polska Akcja Humanitarna zapewniła dzieciom ponad 128 tysięcy posiłków.

Lokale gastronomiczne, które przyłączą się do akcji, zostaną oznaczone charakterystycznym plakatem Świątecznego Stołu Pajacyka.

Właściciele lokali mogą już teraz zgłaszać chęć udziału w świątecznej akcji PAH. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/4/5069/swiateczny_stol_pajacyka_wlacz_sie_do_akcji  

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 listopada.


Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć akcję, może udać się 6 grudnia do restauracji, pubu czy kawiarni oznaczonych charakterystycznym plakatem Świątecznego Stołu. Wystarczy zamówić kawę czy też zjeść obiad z rodziną i w ten sposób wspomóc dożywianie dzieci w Polsce i na świecie. Pełna lista dostępna będzie na stronie www.pajacyk.pl.

Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. Potrzeby nadal są ogromne. Szacuje się, że 153 miliony dzieci na świecie cierpią z powodu głodu. W Polsce w 2010 r. ok. 12 proc. dzieci do lat 18 żyło w rodzinach, w których poziom wydatków był niższy od ustawowej granicy ubóstwa. Konsekwencją tego stanu było niedożywienie, będące przyczyną wielu deficytów w rozwoju dziecka objawiających się na trzech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i społecznej. Dzieci, których dieta jest uboga w witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju mają obniżoną odporność, cierpią na niedowagę, przeważnie są mniejsze od rówieśników. Niedożywione dzieci z ubogich rodzin na ogół charakteryzuje brak wiary we własne możliwości i niska samoocena, nierzadko towarzyszą im również poczucie osamotnienia i bezsilności.