Rozpoczął się Rok Konia
31 stycznia Chińczycy świętowali obchody Nowego Roku, a torunianie mogli poznać ich tradycje w Muzeum Okręgowym w Toruniu.
Nowy Rok chiński to najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego. 10 lutego 2013 rozpoczął się Rok Węża, a 31 stycznia 2014 r. Rok Konia. Kolejne lata to: Rok Owcy (początek 19 lutego 2015), Małpy (początek 8 lutego 2016), Koguta (początek 28 stycznia 2017), Psa (początek 16 lutego 2018), Świni (początek 5 lutego 2019), stąd noworoczne obchody otrzymują właściwą oprawę odpowiadającą każdemu ze zwierzęcych symboli.
Jak co roku Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało na początek chińskiego Nowego Roku blok wydarzeń, począwszy od przedpołudniowych spotkań w Kamienicy pod Gwiazdą, gdzie słuchając opowieści o tradycjach i zwyczajach noworocznych na Dalekim Wschodzie można było wziąć udział w warsztatach tworzenia papierowych lampionów. Dla najmłodszych były legendy i bajki m.in. o bestii Nian i o dwunastu zwierzęcych patronach chińskiego zodiaku. Natomiast prelekcja pt. „Wszystko pod niebem. Tysiąc wynalazków tysiącletniej kultury” przybliżyła osiągnięcia i wynalazki starożytnych Chin – te najbardziej znane (np. papier, jedwab, porcelana, proch), ale też takie których pochodzenie nie zawsze jest wiązane z Chinami (lotnie, papierowe pieniądze, czy miotacze ognia). Uczestnicy dowiedzieli się także, który z popularnych dziś chińskich wynalazków nazywany był „ślizgającym się koniem”, oraz „podziemnym, unoszącym się do nieba grzmotem”.
Popołudniowa uroczystość powitania chińskiego Nowego Roku rozpoczęła się w Ratuszu Staromiejskim od wykładu znawcy Chin Krzysztofa Muskalskiego. Podróżnik i fotografik, który już gościł w Toruniu, tym razem przygotował prezentację poświęconą rzece Jangcy oraz tradycjom i przemianom, jakie dokonują się obecnie w Chinach w sferze obyczajowości, kultury i ekonomii. Po wykładzie słuchacze przeszli na dziedziniec ratusza z czerwonymi lampionami, by obejrzeć tradycyjną noworoczną Paradę Smoka i taniec ognia w wykonaniu toruńskiej grupy Arta Foc, a także poczęstować się chińskim ciasteczkiem z wróżbą na Nowy Rok. A jako że rozpoczął się chiński Rok Konia, nie mogło zabraknąć tego zwierzęcego symbolu. Koń pojawił się i to prawdziwy, z małą, chińską amazonką na grzbiecie. Każdy musiał go obowiązkowo pogłaskać - na szczęście.