Weekend w Toruniu

Pierwszy wrześniowy weekend to w Toruniu mnóstwo atrakcji sportowych i kulturalnych.

W piątek świętuje ul. Szewska. W sobotę i niedzielę toruński piernik. W weekend odbędzie się również Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza. Otwarta zostanie też nowa wystawa w Muzeum Okręgowym - „Nie tylko Twarde Pierniki”.

W charytatywnym meczu pod hasłem „Braterstwo dla piłki” zagrają Elana Toruń i Ruch Chorzów. 7 września w ostatnim meczu w tym sezonie pojedzie Unibax. W weekend odbędą się również obchody jubileuszu 90-lecia toruńskiego hokeja na lodzie.

PIĄTEK, 5 WRZEŚNIA

  • BABA CUP 2014, Ogólnopolski Turniej Deblowy Kobiet, 5-7 Września, Korty MOSiR, ul. Przy Skarpie 4

Choć to nie Dzień Kobiet, dni te będą bez wątpienia należały do Pań. 5-7 września odbędzie się dwunasta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Deblowego Kobiet BABA CUP 2014. Organizator: Fundacja Promocji Kultury i Sportu Inter Activ. Strona imprezy: www.babacup.com

  • VIII Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Górzno 2014, do 7.10., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, ul. Kościuszki, wstęp wolny

Wystawa jest plonem pleneru, który odbył się 10-15.06. Prezentowanych jest 100 prac 14 autorów. Malownicze Górzno oraz Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy były terenem twórczego zainteresowania artystów z kraju. Autorami prezentowanych na wystawie prac są: Zygmunt Besler – Gdynia, Dariusz Dziedzic – Łapy, Katarzyna Grabiec – Łubianka,  Tomasz Grabiec – Łubianka, Dorota Grausz – Toruń, Marek Grausz – Toruń, Krzysztof Hepnar – Krosno, Bogusław Lebiedziński – Fasty, Wacław Mazurek – Radomsko, Robert Moszkowicz – Radomsko, Przemysław Niepokój- Hepnar – Krosno, Paweł Paplicki – Radomsko, Zbigniew Przybysz – Toruń, Włodzimierz Tyczyński – Radomsko. Organizatorami wystawy są: GiOPTD oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Region Kujawsko-Pomorski.

  • godz. 12.00 Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach „Art Moves”, do 8.10., pl. Rapackiego, citylighty w różnych punktach miasta, wstęp wolny 

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest „Więcej czy mniej wolności?”. Galeria Rusz, która w tym roku obchodzi 15-lecie swojego istnienia zaprosiła artystów z całego świata do zastanowienia się nad tym ważnym tematem. Hasło to można traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Na konkurs wpłynęło 1007 prac, nadesłanych przez 566 artystów z 67 krajów świata, m.in. z Iranu, Zimbabwe, Chin, USA, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Portugalii, Wietnamu, Turcji. Nagrodzone prace prezentowane będą na bilbordach przy pl. Rapackiego. 20 obrazów, w tym cykl przygotowany przez Galerię Rusz, umieszczonych zostanie na citylight-ach na przystankach autobusowych w różnych częściach miasta. W październiku odbędą się spotkania, podczas których z naukowcami będzie można podyskutować na tematy związane z hasłem przewodnim festiwalu.

Dobrze znana mieszkańcom Torunia ulica „Kebabowa” zamieni się w pełną niespodzianek i tajemnic turecką dzielnicę. Przedsiębiorcy przygotowali specjalne rabaty oraz nagrody, dla wszystkich gości święta. Wzorem arabskich kupców zaoferują usługi – wprost na ulicznych stoiskach. W programie przewidziano niezliczone atrakcje, m.in. pokazy oraz warsztaty tańca brzucha czy  turniej gier planszowych przygotowany przez firmę „Grajfer”- Strefa Gier. Swoich sił będzie można spróbować np. w dalekowschodniej odmianie bilarda, czyli Carrom.  Salon mody „Sukienka” zaprosi na pokaz mody swojej kolekcji. Do pokazu przyłączy się również „Lokkah” – sklep z orientalną biżuterią i dodatkami z ulicy Szerokiej 28. Dzięki uprzejmości restauracji „Kebab u Turka” będzie można skosztować tradycyjnych, tureckich przysmaków, a Klub „Kafefajka” poczęstuje przybyłych gości turecką sziszą. Poza tym organizatorzy zapraszają na malowanie orientalnych tatuaży henną, konkursy z nagrodami i wiele innych, orientalnych atrakcji.

  • godz. 17.00 Nie tylko „Twarde Pierniki”. Wspomnienie z dziejów toruńskiego sportu, do 16.11., Ratusz Staromiejski, wernisaż wstęp wolny, potem płatny

Nie tylko „Twarde Pierniki”. Wspomnienia z dziejów toruńskiego sportu to trzecia, po wystawach „Toruń – inny portret miasta. Ostatnie stulecie” i „Od Parku Cegielnia do klubu Azyl, czyli jak się bawił Toruń”, ekspozycja będąca sentymentalną podróżą w czasie. Na wystawie, obok historii klubów, mistrzów świata i Polski oraz olimpijczyków, pokazane będą archiwalne, często nieistniejące już miejsca w Toruniu, gdzie sport był uprawiany, zarówno ten wyczynowy jak i amatorski. Na ekspozycji nie może zabraknąć sprzętu sportowego, szczególnie starego – zabytkowego, np. oszczepu olimpijki Melanii Sinorackiej czy kija hokejowego również olimpijczyka Ludwika Czachowskiego. Autorzy wystawy mają nadzieję, że u niektórych wspomnienia wywołają uśmiech na twarzy, innym być może zakręci się łza w oku (tekst: Aleksandra Mierzejewska)

  • godz. 19.00 Wieczór poetycki Krzysztofa Marii Szarszewskiego, Dom Muz, ul. Podmurna, wstęp wolny

Szarszewski jest laureatem Złotego Ikara – Głosu Polskiej Kultury. Pisze wiersze w duchu epoki romantyzmu. Gościnnie wystąpi aktor teatru Kamienica, mistrz mowy polskiej Dariusz Bereski. Spotkanie będzie promować audiobooka z wierszami K.M. Szarszewskiego.

  • godz. 20.00 Koncert tribute to Metallica: Alcoholica, Klub Dwa Światy, bilety 15 zł dostępne na bramce

Nie ma raczej szans, żeby w Dwóch Światach wystąpiła legendarna Metallica... Nie znaczy to jednak, że nie usłyszymy tu ich utworów na żywo! Koncert zespołu ALCOHOLICA, będący polskim cover bandem amerykańskiej ikony muzyki metalowej! Zespół powstał w 2004 roku z myślą o graniu tylko i wyłącznie muzyki zespołu Metallica. Nazwa została wybrana nieprzypadkowo - przydomek ten zyskała Metallica w pierwszych latach swojej działalności. Skład zespołu: Wojciech "Sasim" Sasimowski - gitara/wokal, Michał "Misqot" Skotniczny – perkusja, Michał "Misiek" Flak – bass, Marcin "Kenda" Kędzierski – gitara.

Walki stoczą najbardziej utytułowani zawodnicy w Polsce i w Europie: Darpinyan, Zieliński, Bieńkowski, Olszynka, Januszewski. Na gali będzie można kibicować także toruńskim wojownikom MMA, będą to: Tymoteusz Plędzewicz, Jakub Jędzura, Dawid Januszewski, Mariusz Boszman. W walce wieczoru wystąpi mistrz profesjonalnej ligi MMA w kat 70 kg.Arian Zieliński, na co dzień trenujący w Klubie Arrachion Olsztyn. Łącznie tego wieczoru odbędą się 2 walki amatorskie i 8 walk zawodowych.

  • godz. 20:00 Nocna rowerowa jazda Toruń vol. 1

Lubicie wycisk na rowerach? Co powiecie na nocną jazdę na dwóch kółkach do Ciechocinka? Uwaga! Oferta dla zaawansowanych! Spotkanie uczestników o godz. 20:00 przy moście im. gen. Elżbiety Zawackiej od strony ul.Lubickiej. Uczestnicy muszą być wyposażeni w oświetlenie i kaski. Sugerowany typ roweru - rówer górski szosowy lub kross. Przewidywane tempo jazdy 25/30 km/h. 

  • godz. 20.30 Koncert Don Vasyla, Rynek Staromiejski, wstęp wolny

Don Vasyl - romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się od 1997 r.


SOBOTA, 6 WRZEŚNIA

  • BABA CUP 2014, Ogólnopolski Turniej Deblowy Kobiet, 5-7 Września, Korty MOSiR, ul. Przy Skarpie 4

Choć to nie Dzień Kobiet, dni te będą bez wątpienia należały do Pań. 5-7 września odbędzie się dwunasta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Deblowego Kobiet BABA CUP 2014. Organizator: Fundacja Promocji Kultury i Sportu Inter Activ. Strona imprezy: www.babacup.com

  • Jesienny Kiermasz Ogrodniczy, Centrum Targowe "Park" przy ul. Bydgoskiej 3, także 7.09

W dniach 6 – 7 września 2014 r. Centrum Targowe "Park" przy ul. Bydgoskiej 3 w Toruniu po raz kolejny gościć będzie  uczestników Jesiennego Kiermaszu Ogrodniczego. W programie targów m.in.: Kiermasz Ogrodniczy "JESIEŃ" 2014, służący wymianie  doświadczeń  ogrodników, szkółkarzy, architektów krajobrazu, pszczelarzy, florystów i producentów środków ochrony roślin, prezentacja nowych trendów w branżach zieleniarskich, prezentacja sprzętu ogrodniczego, sprzedaż  detaliczna i hurtowa.

  • godz. 9:00 Zakończenie sezonu z BMW Klub Toruń, Lotnisko Aeroklubu Pomorskiego

W pierwszą sobotę września zapraszamy na ostatni w tym sezonie zlot kolekcjonerów i fanów samochodów marki BMW. W programie imprezy wyścigi na dystansie 1/4 mili, wspólne grillowanie i muzyka na żywo. To już ostatnia tego typu impreza w tym sezonie. Kierowcy poza wyścigami na dystansie 1/4 mili z pełnym sprzętem pomiarowym, będą mieli okazję skorzystania z tzw. "hamowni" i przeprowadzenia konsutlacji dot. podniesienia mocy swojego auta. Dla fanów przygotowane będą stoiska wystawców z branży motoryzacyjnej, stoiska gastronomiczne, muzyka na żywo oraz wiele innych atrakcji. Wjazd samochodem marki BMW kosztuje 40 zł.

  • godz. 10.00-15.00 Narodowe Czytanie – „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza, Biblioteka Pedagogiczna, wstęp wolny

Wspólne słuchanie nagrania Pana Wołodyjowskiego w mistrzowskim wykonaniu Janusza Gajosa oraz oglądanie prezentacji poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi; wystawa zbiorów Biblioteki Pedagogicznej prezentujących dorobek pisarski i życie Henryka Sienkiewicza.

  • godz. 11.00 Razem czytamy Trylogię Henryka Sienkiewicza, Filia nr 16 Książnicy, wstęp wolny Kopernikańskiej

Wspólne czytanie wybranych fragmentów „Trylogii”. Książki Sienkiewicza, które tego dnia przyniosą ze sobą torunianie, zostaną ostemplowane pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez kancelarię Prezydenta Komorowskiego. Dodatkową atrakcją będzie zgaduj-zgadula dla młodszych czytelników. Razem postaramy się rozpoznać jak najwięcej fragmentów z "Latarnika", "W pustyni i w puszczy" oraz "Quo Vadis". Uczestnicy zabawy otrzymają drobne upominki ufundowane przez Książnicę.

  • Święto Piernika, Muzeum Etnograficzne, Rynek Staromiejski i inne miejsca, wstęp wolny
    • godz. 11.00 Otwarcie Święta Piernika, Muzeum Etnograficzne
    • godz. 11.00 Pokazy, Muzeum Etnograficzne
    • godz. 14.45 Formowania korowodu, Muzeum Etnograficzne
    • godz. 15.00 Start parady, Muzeum Etnograficzne
    • godz. 15.00 Piernikowa Parada (Muzeum Etnograficzne, ul. Chełmińska, ul. Szewska, ul. Strumykowa, ul. Szeroka, Rynek Staromiejski)
    • godz. 15.30 Przekazanie kluczy, Rynek Staromiejski
    • godz. 15.45 Występ Małej Rewii, Rynek Staromiejski
    • godz. 16.00 Piernikowy jarmark, przed ratuszem
    • godz. 16.00 „Na tropie piernika” - rodzinna gra miejska, dziedziniec ratusza
    • godz. 16.00 Warsztaty „Piernik jak malowany”, dziedziniec ratusza
    • godz. 16.30 Steve Nash & dj Funktion, Rynek Staromiejski
    • godz. 16.50 Występ Małej Rewii, Rynek Staromiejski
    • godz. 17.40 Koncert muzyki filmowej, Rynek Staromiejski
    • godz. 17.55 Czytanie bajek, dziedziniec ratusza
    • godz. 18.00-22.00 Noc w Muzeum (Kamienica pod Gwiazdą, ratusz, Dom Eskenów, Dom Kopernika)
    • godz. 18.40 Pokazy street dance, Rynek Staromiejski
    • godz. 19.00 Zakończenie działań na dziedzińcu Ratusza, placach zabaw oraz piernikowego jarmarku i gry na tropie piernika
    • godz. 19.10 Pokazy żonglerki, Rynek Staromiejski
    • godz. 20.00 Koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Rynek Staromiejski (szlagiery filmowe oraz występy solistów)

Pozostałe atrakcje: Animacje dla dzieci na placach zabaw przy ul. Żeglarskiej i ul. Podmurnej w godz. 12.00-18.00. Wystawy „Historia Piernika”, ul. Strumykowa, „250 lat Fabryki Cukierniczej Kopernik”, ul. Szeroka, Piernikowa gra miejska w 3D 

  • godz. 11.00-16.00 12. Święto Latawca, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, Grębocin, wstęp wolny

12. edycja będzie miała międzynarodowy charakter. Oprócz rodzinnych warsztatów tworzenia i puszczania latawców przygotowaliśmy: Targi Sztuki, domowe wypieki w kawiarence Letter Cafe, antykwariat, pokaz wykonywania fotografii za pomocą latawca, zajęcia z Bajem Pomorskim, eko żywność, konkursy z nagrodami i wiele innych! W tym roku akcja jest wyjątkowa. W tym samym momencie latawce będą puszczane w kilku polskich i zagranicznych miastach (m.in. w Irlandii, USA, na Litwie).

  • Obchody 90-lecia toruńskiego hokeja na lodzie, lodowisko Tor-Tor, wstęp wolny
    • godz. 11.00-16.30 Piknik Hokejowy (na parkingu pomiędzy lodowiskiem a halą) - pojazdy wojskowe i straży pożarnej, dmuchańce, stoiska, atrakcje dla najmłodszych, konkursy. Sprzedaż karnetów na sezon hokejowy Nesty Toruń i gadżetów w hallu.
    • godz. 12.00  Otwarta ślizgawka z hokeistami Nesty Toruń oraz Artystami dla mieszkańców Torunia wraz z konkursami – do wygrania nagrody hokejowe, nagrody MOSIR i nagrody od sponsorów.                                    
    • godz. 13.00-13.45 Gry pokazowe najmłodszych grup Sokołów                             
    • godz. 14.00-16.00 Mecz MKS SOKOŁY – GKS Jastrzębie Centralna Liga Juniorów
    • godz. 16.00 Konferencja prasowa Klubu i Drużyny Aktorów (sala konferencyjna lodowiska Tor-Tor)
    • godz. 16.30 Uroczyste wręczenie medali pamiątkowych „Zasłużonym dla Hokeja w Toruniu” oraz odznaczeń PZHL przy udziale władz miasta, odznaczeń miejskich   
    • godz. 17.15  Mecz pokazowy Reprezentacji Artystów Polskich - Drużyna Vipów toruńskich (w przerwach konkursy dla kibiców)

  • „Z nami bezpiecznie!”, Dzień Otwarty EDF Toruń, ul. Ceramiczna 6
    • 11.00: Rozpoczęcie Dnia Otwartego w EDF Toruń
    • 11.00 - 16.00 - Zwiedzanie elektrociepłowni z przewodnikiem – pokaz produkcji i przesyłu ciepła (czas zwiedzania: 30 min)
    • 11.00 – 16.00 - Pokaz nowoczesnych ciepłociągów, zdalnego sterowania siecią (telemetria), wyjaśnienia dotyczące rachunku za ciepło (stoiska)
    • 11:30 – 15:30 - Konkursy i zabawy z nagrodami dla dzieci – taniec, plastyka, warsztaty artystyczne, wata cukrowa
    • 12:00 – 14:00 - Pokazy straży pożarnej: nauka użycia gaśnic proszkowych,  konkurs strzelania wodą w tarczę wężem strażackim, pokaz wozu strażackiego.
    • 11.30 – 15.30 -  Nauka udzielania pierwszej pomocy, z użyciem fantomów i defibrylatora.
  • godz. 12.00 Narodowe czytanie w pałacu, Impresaryjny Teatr Muzyczny

Teatr Muzyczny w Toruniu włącza się w akcję narodowego czytania sienkiewicza. Wszystkich widzów zachęcamy do wzięcia udziału w tym ogólnopolskim wydarzeniu!W Pałacu Dąmbskich do czytania „Potopu” włączyli się  przedsiębiorcy i urzędnicy toruńscy. Czytać będą Marszałek Piotr Całbecki, Zbigniew Krzywański, Jacek Beszczyński, Teresa Stępień-Nowicka oraz artyści związani z Teatrem Muzycznym w Toruniu – aktorzy Małgorzata Jakubiec-Hauke, Radosław Smużny i Witold Szulc, a także Dyrektor Teatru Anna Wołek.Co zrobić, aby dołączyć do akcji? Należy wybrać swój ulubiony fragment powieści i zgłosic chęć uczestnictwa na adres: promocja@teatrmuzyczny.torun.pl lub pod numerem telefonu 56 652 15 62. Na przeczytanie wybranego fragmentu każdy uczestnik ma u czas od 10 do 15 minut. Planowanym miejscem wydarzenia jest ogród Pałacu Dąmbskich. W razie niepogody Narodowe Czytanie odbędzie się w Sali Złotej Pałacu.

  • od godz. 12:00 6. Dziękczynienie w Rodzinie, siedziba Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej

6 września, w sobotę, w dawnym Porcie Drzewnym przy ulicy Droga Starotoruńska 3 w Toruniu (siedziba Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej) odbędzie się 6. „Dziękczynienie w Rodzinie”. Świętowanie rozpocznie się o godz. 12:00.

  • godz. 12:00 Marsz Neuca dla zdrowia, start z Rynku Nowomiejskiego

To nie tylko zdrowy trening, ale i szansa na to, by pomóc chorym na białaczkę. 6 września start marszu NEUCA dla zdrowia. Uczestnikom marszu, jak co roku, towarzyszyć będzie dobroczynny cel. Za każdy kilometr przebyty przez jednego uczestnika Fundacja NEUCA przekaże 2 złote dla toruńskiej Fundacji na Rzecz Hematologii. Zebrane pieniądze pomogą w utworzeniu banku komórek macierzystych, który w przyszłości ma umożliwić wykonywanie w Toruniu przeszczepów szpiku kostnego. W ubiegłych latach udało się przekazać na rzecz Fundacji 200 tys. zł.

6 września o 13:00 na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbędzie się mecz pomiędzy sympatyzującymi drużynami Elany Toruń i Ruchu Chorzów. Stowarzyszenie dochód ze spotkania przekaże dwóm instytucjom: Fundacji „Serce Dzieciom” w Toruniu (fundacja działa na rzecz pomocy  dzieciom oraz młodzieży nieuleczalnie lub przewlekle chorym) oraz dla Domu Dziecka nr 2 w Toruniu (pieniądze  zostaną przeznaczone na sfinansowanie wypoczynku  wychowanków placówki). Nigdy wcześniej w historii obu klubów drużyny Ruchu i Elany nie spotkały się na żadnym szczeblu rozgrywek ligowych i pucharowych. Ruch Chorzów to klub z wielką tradycją i licznymi sukcesami. Biało-niebiescy czternastokrotnie zdobyli Mistrzostwo Polski, trzykrotnie Puchar Polski, grali w ćwierćfinale Pucharu UEFA oraz finale Pucharu Intertoto. W Toruniu wystąpią w najsilniejszym składzie. Bilety na spotkanie dostępne będą w cenie 20 zł.

  • godz. 16.00 Narodowe Czytanie, Galeria i Kawiarnia Wejściówka, budynek Teatru im. Horzycy

Dzięki aktorom Teatru Wilama Horzycy zagłębimy się w lekturze Trylogii Henryka Sienkiewicza w adaptacji Barbary Szałapak i Anny Lenczewskiej. Będzie można posłuchać m. in. toruńskich aktorów interpretujących wybrane fragmenty „Trylogii”: „Pojedynek Kmicica”, „Spotkanie Zagłoby”, „Wysadzenie kolumbryny”, „Lekcja fechtunku”, „Ot, ryby”, „Pogrzeb”. Czytać i interpretować będą m.in.: Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Zofia Melechówna, Teresa Stępień-Nowicka, Witold Tokarski.  Z inicjatywy m. in. naszej aktorki Teresy Stępień-Nowickiej zaproszenie do czytania „Trylogii” przyjęli już Polacy w Wilnie. Sienkiewicza czytać będą także we Lwowie.

  • godz. 18.00-22.00 III Toruńska Noc Muzealna z okazji Święta Piernika: „Noc piernikiem pachnąca”, Muzeum Okręgowe, wstęp wolny

Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

  • Słodkie zakątki Nowego Miasta Torunia, czyli… gdzie wypiekano słynne pierniki, prelekcja przy wystawie Toruńskie Nowe Miasto. 750 lat lokacji, godz. 18.15; 20.15
  • Nie tylko „Twarde Pierniki”. Wspomnienia z dziejów toruńskiego sportu, prelekcja przy wystawie, godz. 18.30, 20.30
  • historii dawnych Pierników, spotkanie przy wystawie Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793, godz. 19.00, 21.30
  • Sztuka (z) jedzenia. Martwa natura w malarstwie polskim XX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu – prelekcja, Galerii Sztuki Polskiej, godz. 19.00, 21.00

Kamienica Pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35)

  • Słodkie piękno – prezentacja japońskich i koreańskich form do ciastek – wykład z pokazem, godz. 18.30, 20.30

Dom Eskenów (ul. Łazienna 16)

  • Łakocie starożytnych Rzymian - nie od razu piernik wymyślono – prelekcja, godz. 19.00
  • „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00. Pokazy dla grup maksimum 30-osobowych, możliwość wcześniejszej rezerwacji wejścia (tel. 56 660 56 19) – w przypadku wolnych miejsc wstęp bez rezerwacji

Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17)

  • Od gabloty do muzeum - spotkanie przy wystawie Świat toruńskiego piernika, godz. 18.00, 19.00

Ponadto: konkurs muzealny, kąciki plastyczne, nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (ostatnie wejście o godz. 21.30) w cenie 7 zł i 11 zł

  • godz. 20.00 Koncert tribute to Kazik: Czarny Ziutek z Kilerami, Klub Dwa Światy, bilety: 10 zł, 15 zł w dniu koncertu

Czarny Ziutek Z Kilerami wykonuje covery Kultu, KNŻ oraz El Dupa! Zespół występował m.in. jako support KNŻ a ich działalność jest w 100% popierana przez Kazika. Lubelska grupa powstała w maju 2008 roku. Zespół wykonuje utwory – covery formacji, w których wokalistą jest Kazik Staszewski, a także pracuje nad autorskim materiałem utrzymywanym w charakterze utworów Kazika. Dlaczego Kazik? Łudząco podobna barwa głosu wokalisty do wokalu Kazika oraz wspólny mianownik upodobań muzycznych członków zespołu odegrały kluczową rolę w wyborze twórczości tego artysty. Skład zespołu to: Sebastian „Wasyl” Krawiec – gitara, Jacek „Zachar” Zacharzewski – perkusja, Paweł „Choody” Bogacz – wokal, Leszek „Lechoo” Czerwiński – bas, Jacek „Buła” Bogacz – gitara.


NIEDZIELA, 7 WRZEŚNIA

  • BABA CUP 2014, Ogólnopolski Turniej Deblowy Kobiet, 5-7 Września, Korty MOSiR, ul. Przy Skarpie 4

Choć to nie Dzień Kobiet, dni te będą bez wątpienia należały do Pań. 5-7 września odbędzie się dwunasta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Deblowego Kobiet BABA CUP 2014. Organizator: Fundacja Promocji Kultury i Sportu Inter Activ. Strona imprezy: www.babacup.com

  • Jesienny Kiermasz Ogrodniczy, Centrum Targowe "Park" przy ul. Bydgoskiej 3, także 6.09

W dniach 6 – 7 września 2014 r. Centrum Targowe "Park" przy ul. Bydgoskiej 3 w Toruniu po raz kolejny gościć będzie  uczestników Jesiennego Kiermaszu Ogrodniczego. W programie targów m.in.: Kiermasz Ogrodniczy "JESIEŃ" 2014, służący wymianie  doświadczeń  ogrodników, szkółkarzy, architektów krajobrazu, pszczelarzy, florystów i producentów środków ochrony roślin, prezentacja nowych trendów w branżach zieleniarskich, prezentacja sprzętu ogrodniczego, sprzedaż  detaliczna i hurtowa.

  • godz. 10.00-16.30 8. rajd TKM, piąty poziom parkingu C.H. Toruń Plaza, Broniewskiego 90, wstęp dla kibiców wolny

Po niemal dwumiesięcznej przerwie kierowcy elektrycznych rajdówek wracają na miniaturowe odcinki specjalne. W niedzielę stawią się na 8. Rajdzie TKM, przedostatniej rundzie Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC. Kierowcy będą mieli do pokonania osiem odcinków specjalnych przejeżdżanych w czterech etapach. Pierwsza rajdówka pojawi się na trasie 8. Rajdu TKM o godzinie 10:00. Metę i wręczenie pucharów zwycięzcom zaplanowano na godzię 16:30. Zawody odbędą się w najbliższą niedzielę, 7. września, na piątym poziomie parkingu C.H. Toruń Plaza przy ulicy Broniewskiego 90. Wstęp dla kibiców wolny.

  • Święto Piernika, Rynek Staromiejski i inne miejsca, wstęp wolny
    • godz. 11.00 Kawa z piernikiem, pokazy strojów średniowiecznych, dziedziniec ratusza
    • godz. 12.00 Warsztaty „Piernik jak malowany”, dziedziniec ratusza
    • godz. 12.00 Piernikowy jarmark, przed ratuszem
    • godz. 12.00 „Na tropie piernika” – rodzinna gra miejska, dziedziniec ratusza
    • godz. 12.00 Spektakl „Szewczyk Dratewka”, Rynek Staromiejski
    • godz. 13.00 Konkursy z Piernikowym Królem, Rynek Staromiejski
    • godz. 13.15 występ Małej Rewii, Rynek Staromiejski
    • godz. 14.00 Narodowe czytanie Sienkiewicza, Rynek Staromiejski,  W role imć pana Zagłoby wcieli się prezydent Torunia Michał Zaleski, a jego zastępca Zbigniew Fiderewicz będzie panem Wołodyjowskim.
    • godz. 15.00 występ Małej Rewii, Rynek Staromiejski
    • godz. 15.45 Spektakl „Alicja w krainie czarów”, Rynek Staromiejski
    • godz. 16.30 Spektakl „Przygody Gapiszona”, Rynek Staromiejski
    • godz. 16.45 Pokazy street dance, Rynek Staromiejski
    • godz. 17.00 Konkursy z Piernikowym Królem, Rynek Staromiejski
    • godz. 17.15 Koncert muzyki Piwnicy pod Baranami, Rynek Staromiejski
    • godz. 18.15 Pokazy street dance, Rynek Staromiejski
    • godz. 18.30 Spektakl „Przygody Gapiszona”, Rynek Staromiejski
    • godz. 18.45 Pokazy żonglerki, Rynek Staromiejski
    • godz. 19.00 Zakończenie działań na dziedzińcu ratusza, placach zabaw oraz piernikowego jarmarku i gry na tropie piernika
    • godz. 20.00 Koncert Afromental, Rynek Staromiejski

Pozostałe atrakcje: Animacje dla dzieci na placach zabaw przy ul. Żeglarskiej i ul. Podmurnej w godz. 12.00-18.00. Wystawy „Historia Piernika”, ul. Strumykowa, „250 lat Fabryki Cukierniczej Kopernik”, ul. Szeroka, Piernikowa gra miejska w 3D

  • Obchody 90-lecia toruńskiego hokeja na lodzie, lodowisko Tor-Tor, wstęp wolny
    • godz. 11.00 Mecz MKS Sokoły Centralna Liga Juniorów vs GKS Jastrzębie
    • godz. 15.45 Prezentacja na lodzie toruńskich drużyn hokejowych młodzieżowych, amatorskich oraz Nesty Toruń pod hasłem „Pełna Tafla”
    • godz. 17.00 Mecz towarzyski między drużyną Nesta Toruń, a drużyną Stoczniowiec
  • godz. 13.00 Święto plonów, Parafia Opatrzności Bożej na Rudaku, wstęp wolny

Dożynki organizowane przez Parafię Opatrzności Bożej na Rudaku.

  • godz. 15.30 Alicja w Krainie Czarów, Rynek Staromiejski, wstęp wolny

Vita Mees i Youri Peters przyjechali do Torunia na miesiąc. Razem ze Stowarzyszeniem Wędka prowadzą warsztaty taneczne. Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy dzieci staną twarzą w twarz z szeroką publicznością i pokażą swoje talenty na scenie Rynku Staromiejskiego. Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka “łowi” dzieci, które spędzają wolny czas na ulicy. To alternatywa dla alkoholu, narkotyków, kradzieży i bójek. Codzienność w Wędce to bycie z dziećmi, szukanie ich talentów i dawanie szansy na ich rozwijanie. Holenderska fundacja Chance to Dance skupia się na rozwijaniu talentu tanecznego. Trenerzy mają na celu dać dzieciom szansę udziału w dużym tanecznym wydarzeniu, które pozwoli na jakiś czas uciec od trudnej codziennej rzeczywistości. Swoje projekty Holendrzy realizowali już w Indiach oraz Indonezji. Teraz Chance to Dance zaraża, porusza i przemienia tańcem dzieci z Torunia. Dzięki współpracy Chance to Dance i Wędki powstaje przedstawienie “Alicja w Krainie Czarów”. Youri Peters uczy tańca i międzynarodowych znaków komunikacji wśród tancerzy. Vita Mees otwiera przed dziećmi świat kostiumów i scenografii. Występ wieńczący miesiąc treningów odbędzie się na scenie Rynku Staromiejskiego.

  • godz. 17.00 Koncert pieśni tradycyjnych i potańcówka, Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny

Koncert w wykonaniu śpiewaczego Zespołu Gołcónecki z Gałek k. Rusinowa wraz z Kapelą Jana Kmity z Przystałowic Małych (Radomszczyzna) oraz Danuty Kaczmarek z kapelą Miłosza Kierzkowskiego ze Śmiłowic (Kujawy). Ok. godz. 18.30 Potańcówka przy muzyce na żywo.

L.A.Trio – zespół gra muzykę w klimacie charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA. Nienagannie elegancka, klarowna, relaksująco - swingująca, unosząca w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów „Miasta Aniołów”. Liderem tria jest Bogdan Hołownia –  wybitny pianista, ceniony w środowiskach jazzowych po obu stronach oceanu. Na kontrabasie towarzyszy mu Andrzej „Bruner” Gulczyński, niegdyś basista legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa. Obecnie prowadzi własny kwartet jazzowy Brunerschaft. Perkusistą jest Józef Eliasz, jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych. Podczas koncertu muzycy wykonują polskie przeboje ostatnich kilkudziesięciu lat takie jak „Ada to nie wypada”, „Sex appeal” czy „Groszki i róże” w zupełnie nowych aranżacjach. Gościnnie wystąpią Marcin Gawdzis, Janusz Szrom, Günter Wehinger, Adam Wendt

  • godz. 19:00 - Unibax Toruń - Wybrzeże Gdańsk, spotkanie 14.kolejki żużlowej ENEA Ekstraligi, Motoarena, wszystkie bilety: 10 zł

7 września Anioły podejmują ekipę Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk. To ostatni w tym sezonie mecz drużyny Unibaksu Toruń. Wszystkie bilety na ten mecz na wszystkie strefy kosztują 10 zł. Ponadto organizatorzy przygotowali spektakularny pokaz fajerwerków.