Nauka i zabawa z MZK
Fotobudka z atrybutami motorniczego, budowa tramwaju z klocków, wystawa fotograficzna w swingu to tylko część atrakcji, jakie będą czekać na mieszkańców Torunia 9 maja, w ramach Dnia Otwartego na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Sienkiewicza.
Dzień Otwarty MZK odbędzie się w sobotę 9 maja 2015 r. przy ul. Sienkiewicza 24/26. Zwiedzający zostana podzieleni na dwie tury po 200 osób. Pierwsza wyrusza o godz. 12.00, druga – o 14.00.
- Każdy znajdzie dla siebie jakieś atrakcje. Przygotowaliśmy dwie strefy - dla młodszych i dla starszych miłośników komunikacji tramwajowej. Pierwsi zmierzą się na przykład z budową tramwaju z klocków o ogromnych gabarytach. Ponadto każde dziecko będzie mogło poczuć się jak bohater swojej ulubionej bajki, ponieważ w specjalnej strefie rozrywki animatorzy zajmą się malowaniem twarzy – opowiada Rzecznik MZK Piotr Reich. - Aby wziąć udział w wizytacji MZK, chętni powinni wcześniej pobrać bezpłatne wejściówki uprawniające do zwiedzenia zajezdni. Można je odbierać od 5 maja u Dyspozytora Tramwajowego.
Kolejna atrakcja to fotobudka z tramwajowymi atrybutami. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie i poczuć się jak prawdziwy motorniczy. Ze wszystkich zdjęć zrobionych w fotobudce oraz z całego Dnia Otwartego powstanie ogromna galeria zdjęć on-line. Dostęp do niej otrzymają osoby, które zdecydują się tego dnia odwiedzić progi zajezdni.
Tego dnia będzie także można zwiedzić nowoczesny tramwaj swing i zasiąść za jego sterami oraz obejrzeć przygotowany przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pokaz eksperymentów związanych ze zjawiskami zachodzącymi podczas poruszania się wagonów tramwajowych na torowisku. Ciekawi miejskich tramwajowych inwestycji będą się mogli o nich wszystkiego dowiedzieć w Punkcie Informacyjnym.
Więcej Informacji na stronie www.mzk-torun.pl oraz na profilu MZK na facebooku.
Dni Otwarte MZK odbędą się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. ich celem jest upowszechnienie wiedzy na temat komplementarnych przedsięwzięć realizowanych przy unijnym wsparciu. Mowa tu o projekcie „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” (w ramach którego udało się m.in. zmodernizować tabor tramwajowy, wybudować linię tramwajową do UMK i węzeł przesiadkowy w alei Solidarności) oraz o stanowiącym jego kontynuację projekcie BiT-City. Ta inwestycja zakłada m.in. modernizację pętli tramwajowej Motoarena, zakup nowych tramwajów, budowę węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto oraz rewitalizację dworca kolejowego Toruń Główny wraz z budową parkingu typu Park&Ride i Bike&Ride.