25 lat wspomnień i osiągnięć

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim uczciła 21 maja 2015 roku 25-lecie istnienia samorządu terytorialnego.

27 maja 1990 r. w Polsce odbyły się pierwsze, w pełni wolne i demokratyczne wybory samorządowe. Od ćwierćwiecza to samorząd terytorialny – wojewódzki, powiatowy i gminny - decyduje o wszystkich sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym. 

Z tej okazji 21 maja 2015 r. toruńscy radni spotkali się w ratuszu na uroczystej sesji Rady Miasta Torunia. Oprócz nich obecni byli parlamentarzyści ziemi toruńskiej, pani wojewoda i  przedstawiciel marszałka województwa, władze powiatu, honorowi obywatele Torunia, duchowni, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, służb mundurowych, świata biznesu, sztuki, kultury i sportu.

Pani wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes wręczyła odznaczenia państwowe pracownikom toruńskiego samorządu: Srebrny Medal za Długoletnią Służbę - Dariuszowi Adamczykowi i Marcinowi Kowallkowi, a Brązowy - Magdalenie Brończyk, Agnieszce Rutkowskiej i Pawłowi Klepaczko. 

Rada Miasta Torunia odznaczyła Medalami Honorowymi Miasta Torunia trzech samorządowców, przewodniczących rad okręgów Czerniewic, Kaszczorka i Bielaw-Grębocina: Wiesława Kanię, Krzysztofa Kołowskiego i Pawła Liberadzkiego.

Prezydent Torunia Michał Zaleski otrzymał z rąk starosty Mirosława Graczyka i przewodniczącego rady powiatu Tomasza Zakrzewskiego Odznakę Honorową za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego.

Wielu wzruszeń obecnym na sali radnym kolejnych kadencji dostarczyła premiera filmu pt. „Pierwsi samorządni”, w którym można było zobaczyć archiwalne zdjęcia z sesji Rady Miasta Torunia w latach 90. I posłuchać wspomnień radnych pierwszej kadencji o trudnych początkach kształtowania się toruńskiej samorządności.

Uroczystą sesję uświetnił krótki koncert w wykonaniu toruńskiego pianisty Bogdana Hołowni i wokalistki Agnieszki Wilczyńskiej.

Jak zmieniał się Toruń w minionym ćwierćwieczu, można zobaczyć na plenerowej wystawie fotografii „Samorządowe ćwierćwiecze - Toruń 1990-2015” przed Dworem Artusa - czynnej do 1 czerwca br.

Reaktywowanie samorządu terytorialnego po przemianach w 1989 r. jest uznawane za jedną z najważniejszych decyzji, które wpłynęły na przeobrażenie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki niej model państwa centralnie zarządzanego przekształcił się w model państwa demokratycznego i zdecentralizowanego, zarządzanego lokalnie. Do kompetencji samorządu należy m.in.: regulowanie ładu przestrzennego, lokalne remonty i inwestycje drogowe,  gospodarka komunalna (woda, kanalizacja, odpady, transport zbiorowy), ochrona zdrowia, oświata, kultura, pomoc społeczna, komunalne budownictwo mieszkaniowe, dbałość o zieleń i ochronę środowiska,porządek publiczny i ochronę przeciwpożarową, a także utrzymanie obiektów gminnych i innych urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Gmina prowadzi też szereg spraw administracyjnych, jak akta stanu cywilnego, wydawanie dowodów osobistych, praw jazdy, pozwoleń na budowę itd.