Patron flisaków i żeglarzy
Relikwie bł. Jana Łobdowczyka, franciszkanina, patrona żeglarzy i flisaków są już w Toruniu.
Uroczyste złożenie szczątków XIII-wiecznego zakonnika w toruńskiej katedrze śś. Janów Chrzciciela i Ewangelisty odbyło się 24 czerwca 2015 roku, w dniu patrona Torunia - świętego Jana. Zostały one przeniesione do Torunia z Chełmna, gdzie zakonnik przez dłuższy czas mieszkał i zmarł. Jego relikwie spoczywały tam najpierw w klasztorze o.o. franciszkanów, a po jego kasacie, od 1948 r. - w kościele Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo pw. św. Jana Chrzciciela. Wiele wskazuje jednak na to, że bł. Jan z Łobdowa, zwany też Janem Łobdowczykiem czy Janem z Torunia, był również silnie związany z naszym miastem. Więcej
Stąd kilka lat temu w środowisku toruńskich żeglarzy i duchownych zrodził się pomysł, by ustanowić bł. Jana Łobdowczyka ogólnopolskim patronem flisaków i żeglarzy i przenieść jego relikwie z Chełmna do toruńskiej katedry świętych Janów. Zakończone sukcesem starania trwały przeszło dwa lata. Inicjatywę poparli: Bractwo Kaphornowców, Polski Związek Żeglarski, Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, Związek Miast Nadwiślańskich oraz Liga Morska i Rzeczna.
- W mieście, które jest symbolem polskiej tradycji flisackiej, relikwie Jana z Łobdowa to znak opatrznościowy – mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tuż przed katedrą mamy przecież ul. Żeglarską. Nieopodal jest Wisła, a na rynku sławny pomnik Flisaka. Nad naszymi głowami z wieży katedralnej czas odmierza zegar Flisaczy. Drugiego takiego nie ma w całej Polsce! Nic więc dziwnego, że miasto z respektem i szacunkiem odebrało wpisanie na nowo w życie religijne Torunia sylwetki patrona żeglarzy i flisaków.
Relikwiarz ze szczątkami bł. Jana z Łobdowa odbył w Toruniu symboliczną podróż statkiem Wanda po Wiśle w asyście toruńskich żeglarzy, osób duchownych, proboszcza Łobdowa ks. Kazimierza Zacharkiewicza i marynarzy ORP Toruń. Ze statku zniósł go na nabrzeże wiślane zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, członek żeglarskiego Bractwa Kaphornowców. Następnie relikwie zostały umieszczone w lektyce i przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej z Torunia poniesione przez ojców franciszkanów do katedry śś. Janów w uroczystej procesji z udziałem księży biskupów, Kapituły Katedralnej, przedstawicieli władz miasta, członków Zakonu Grobu Bożego św. Jana Jerozolimskiego i Bractwa Kaphornowców, podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kleryków, flisaków i mieszkańców Torunia. W progu katedry relikwiarz powitał proboszcz bazyliki katedralenej ks. prałat Marek Rumiński. Uroczystą chwilę uczcił dźwięk katedralnego dzwonu Tuba Dei, najstarszego średniowiecznego dzwonu w Polsce.
O godz. 18.00 w katedrze została odprawiona Msza św., po której nastąpiło uroczyste złożenie relikwi w Kaplicy Szyperskiej (św. Barbary) przez członka Bractwa Kaphornowców Błażeja Rozmarynowicza i poświęcenie ich przez Biskupa Toruńskiego ks. Andrzeja Suskiego. W relikwiarzu znajdują się kości bł. Jana Łobdowczyka, posiadające potwierdzoną autentyczność. Do kaplicy trafił też ufundowany przez miasto obraz przedstawiający bł. Jana z Łobdowa autorstwa Ewy Miki-Tomczuk.
Organizatorami uroczystości były Kuria Diecezjalna Toruńska i Gmina Miasta Toruń. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.