Bezpłatne szczepienia dla dzieci
Miasto w połowie sfinansuje koszty szczepień przeciw pneumokokom dla 1000 toruńskich dzieci w wieku 24-36 miesięcy. Drugą połowę kosztów pokryje samorząd województwa, rodzice nie zapłacą więc nic.
Gmina Miasta Toruń przystąpiła do programu wojewódzkiego pn. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim".
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola). Nosiciele mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.
Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi) mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą:
- sepsa – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc, zapalenie stawów
- inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne)
Zakażenia inwazyjne powodują poważne powikłania (w tym kalectwo), a wielu chorych umiera. Zakażenie przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne, ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w województwie kujawsko-pomorskim realizowany jest przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2015 r. przystąpiło do niego 17 samorządów z terenu województwa, w tym miasto Toruń, które na realizację programu na rzecz swoich mieszkańców przeznaczyło kwotę 125 tys. złotych. W ramach programu wykonane będą szczepienie przeciwko pneumokokom z użyciem szczepionki koniugowanej 13-walentnej.
Celem programu jest:
- spadek częstości występowania IChP u dzieci szczepionych
- redukcja hospitalizacji spowodowanych potwierdzonym radiologicznie zapaleniem płuc u dzieci w wieku od 2 do 4 lat
- redukcja częstości wizyt ambulatoryjnych oraz zalecanych antybiotykoterapii spowodowanych ostrym zapaleniem ucha środkowego
Program obejmuje szczepienie dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom. Miasto w 50 proc. sfinansuje koszty szczepień dla 1000 dzieci - mieszkańców Torunia. Drugąa połowęe kosztów pokryje samorząd województwa, więc dla dzieci szczepienia są bezpłatne.
Realizatorami świadczeń dla mieszkańców Torunia są:
1. Lecznice Citomed Sp. z o.o. w Toruniu ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, tel. 56 658 44 01
2. CITOMED Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Rakowicza 4, i ul. Lubicka 19/21, tel. 56 658 44 01
3. Przychodnie Lekarskie "TORMED" Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Świętopełka 26 i ul. Bażyńskich 40, tel. 56 623 30 76
4. Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak & Nowak Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Filtrowa 29b, tel. 56 623 56 07