Konferencja o jakości powietrza

Edukacja ekologiczna mieszkańców to priorytet walki z niską emisją – stwierdzili uczestnicy konferencji zorganizowanej w ramach programu KAWKA.

25 września 2015 r. w Toruniu odbyła się bezpłatna konferencja poświęcona tematyce zanieczyszczeń powietrza. Spotkanie zorganizowała Gmina Miasta Toruń jako jeden z etapów realizowanego programu edukacyjnego KAWKA, którego celem jest zwiększenie świadomości torunian na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji województwa kujawsko-pomorskiego, a także eksperci, specjalizujący się w ochronie środowiska, dla których problem walki z niską emisją ma szczególne znaczenie.

Konferencja podzielona została na trzy sesje:

  • Programy oraz plany niskoemisyjne, 
  • Zanieczyszczone powietrze a człowiek i środowisko
  • Nowoczesne technologie termomodernizacyjne 

Na temat aktualnych i przyszłych kampanii realizowanych w ramach projektu KAWKA, głos zabrała Dorota Kaczmarek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W swojej prelekcji przedstawiła dane statystyczne, dotyczące dotacji przyznanych mieszkańcom Torunia, a także przewidywane skutki realizacji przedsięwzięć podjętych przez WFOŚiGW. W prezentacji pojawił się również aspekt kolejnej edycji programu, co szczególnie zainteresowało władze gmin naszego regionu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Przemysława Komorowskiego oraz Roberta Łapacza z firmy Faber Consulting Sp z o.o., którzy przedstawili współczesne problemy energetyczne, a także korzyści społeczne, wynikające z niezależności energetycznej oraz z racjonalnego zarządzania energią.

Kwestie związane z negatywnym oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka, podjął dr hab. inż. Artur Badyda, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych. W swoim wystąpieniu przedstawił wyniki badań poświęconych wpływom szkodliwych pyłów i gazów na stan zdrowia człowieka. Z przedstawionych danych wynika, że na tego rodzaju obrażenia szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Współczesne sposoby podwyższenia efektywności energetycznej przedstawili Artur Rajkiewicz oraz Kamil Ptak. Podczas prelekcji obydwu specjalistów, przywołane zostały pozytywne przykłady walki z niską emisją w krajach europejskich, a także w polskich miastach. Eksperci zaprezentowali możliwe zakresy i koszty, jakie należy ponieść podczas głębokiej modernizacji budynków, a także istniejące źródła dofinansowania tego rodzaju inwestycji.

Ważnym elementem dyskusji pokonferencyjnej była prezentacja przygotowana przez Kingę Hildebrandt z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatury w Toruniu. Prelekcja poświęcona została „Jakości powietrza w sezonie grzewczym w województwie kujawsko-pomorskim”. Problem przekroczeń dopuszczalnych norm to skutek spalania przez mieszkańców odpadów komunalnych w paleniskach domowych.

Okazuje się więc, że kluczową rolę w walce z niską emisją spełnia przede wszystkim edukacja ekologiczna. Pozytywny wkład mieszkańców miasta w działania na rzecz ochrony środowiska może znacznie zmniejszyć stopień zanieczyszczenia powietrza w regionie, a jednocześnie zwiększyć świadomość ludzką w kwestii właściwych postaw prośrodowiskowych. W tym celu niezbędne jest ich promowanie.