Nagrodzony film o toruniance

Dokument filmowy „Krystyny Kuty 25 lat wolności” został nagrodzony w III edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku w kategorii "Losy".

Film wyreżyserował i zrealizował Mirosław Rogalski, dziennikarz przez wiele lat związany z Toruniem i regionem, obecnie w Akademii Telewizyjnej TVP, kierowanej przez Jacka Snopkiewicza. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 75 prac - filmów i audycji radiowych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Białymstoku 26 listopada, w dniu urodzin śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Bohaterką reportażu, za który przyznana została Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, jest Krystyna Kuta – legendarna działaczka toruńskiej opozycji – wielokrotnie więziona oraz internowana za aktywność na rzecz niepodległej Polski. Studentka filologii polskiej UMK w Toruniu i poetka, wobec represji i niemożności podjęcia pracy w swoim zawodzie, jeszcze w latach 80-tych podjęła pracę sprzątaczki. Po 25 latach, które minęły od odzyskania wolności, nadal zarabia na skromne życie sprzątając domy, biura i klatki schodowe. Prowadzi własną działalność gospodarczą i uczciwie płaci podatki. Żyje więcej, niż skromnie, na uboczu, ale nie ma pretensji do nikogo, że jej życie w wolnej Polsce tak się potoczyło.

- Mam nadzieję, że ostatecznym efektem tego dokumentu i tej nagrody będzie zwrócenie uwagi na los ludzi, którzy walczyli o przemiany demokratyczne w Polsce, a ich życie w wolnej Polsce okazało się materialnie bardzo trudne. Cieszę się, że waga tego problemu została doceniona przez jury, któremu przewodniczyła legenda reportażu radiowego - redaktor Janina Jankowska – mówi autor dokumentu - Mirosław Rogalski.

Warto dodać, że film zawiera wiele akcentów toruńskich. Jego elementami są ujęcia lotnicze toruńskiego Starego Miasta, a także JAR-u, gdzie stacjonowały do początku lat 90. oddziały wojsk radzieckich. Krystyna Kuta odwiedza także pomnik upamiętniający miejsce porwania księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku. W filmie pojawia się także muzyczny motyw „Obcego Astronoma” – kompozycji Grzegorza Ciechowskiego i Zbigniewa Krzywańskiego z „Republiki”.