„U progu Camino” po angielsku

Na rynku jest już angielska wersja książki „U progu Camino”. Pierwotny materiał został nie tylko przetłumaczony, ale również zaktualizowany oraz wzbogacony o dodatkowe fotografie.

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Obok Rzymu i Jerozolimy jest to najpopularniejsze miejsce pielgrzymek wszystkich chrześcijan. Rocznie Santiago de Compostela odwiedza około 200 tys. osób. Ta niezwykła droga wiedzie również przez województwo kujawsko-pomorskie – od Iławy przez Toruń aż do Trzemeszna. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka „U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba” autorstwa Tomasz Bielickiego i Piotra Roszaka. Publikacja była zaproszeniem do odkrycia historii regionu i rozpoczęcia swojego pielgrzymowania właśnie na tych ziemiach.

„U progu Camino” był pierwszym tak kompleksowo opracowanym przewodnikiem po Camino Polaco zawierającym nie tylko szczegółowy opis regionalnego - 250-kilometrowego kujawsko-pomorskiego odcinka, ale również mapy poszczególnych tras, ciekawostki na temat mijanych miejscowości oraz bogaty materiał zdjęciowy. Książka cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów i pielgrzymów. Od kilku lat jest jedną z najlepiej sprzedających się książek Wydawnictwa UMK. Warto wspomnieć, że przewodnikiem zainteresowały się nie tylko polskie, ale również zagraniczne media. Można było o nim przeczytać m.in. w hiszpańskim "La Voz de Galicia".

W październiku 2015 roku Wydawnictwo UMK pod tytułem „On the Threshold of the Camino. A Tourist Guide to the Way of St. James in Kuyavian-Pomeranian Province” wypuściło na rynek angielską wersję książki.

Anglojęzyczna wersja przewodnika powstała z myślą o wciąż rosnącej liczbie zagranicznych turystów, zainteresowanych tematem Camino, którzy podróżują po naszym regionie i odwiedzają Toruńmówią autorzy.To doskonała promocja województwa poza granicami kraju i szansa, aby spojrzeć na Kujawy i Pomorze z zupełnie innej strony. Jest to również pierwszy przewodnik po polskim Camino, który ukazał się w języku angielskim. Do tej pory zagraniczny turyści podróżując po Szlaku św. Jakuba w Polsce mogli sięgać jedynie po kilkustronicowe anglojęzyczne foldery.

Co ważne, tekst zawiera nie tylko szczegółowe wytyczne trasy. Wskazuje i opisuje najciekawsze obiekty, które leżą w pobliżu pokonywanego szlaku, a także oferuje spis miejsc noclegowych. Pełno w nim historycznych i literackich ciekawostek, których lektura z pewnością rozbudzi również apetyt na samodzielne zgłębiania kulturowej spuścizny odwiedzanego regionu. Przy każdej z opisywanych miejscowości umieszczono też dane, które mogą okazać się przydatne posiadaczom nadajników GPS.

Gdzie w regionie swoje zagadki rozwiązywał słynny Pan Samochodzik? Co wspólnego ma wieża w Kruszwicy ze św. Graalem? Ślady jakich świętych możemy odnaleźć na Camino? Jakie imię nosił kujawsko-pomorski Robin Hood? O tym wszystkim można przeczytać w książce Tomasz Bielickiego i Piotra Roszaka.

Warto wspomnieć, że wydanie obu książek wsparły władze Torunia.

Tomasz Bielicki - dziennikarz toruńskiego dziennika „Nowości” specjalizujący się w tematyce kulturalnej; korespondent w Hiszpanii. Pod adresem www.tomaszbielicki.blogspot.com prowadzi autorski blog muzyczny.

Ks dr hab. Piotr Roszak - kapłan diecezji toruńskiej; uzyskał doktorat na Uniwersytecie Nawarry, a habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Realizuje prace badawcze w międzynarodowych zespołach teologicznych (np. Thomistica) oraz koordynując wymianę naukową między Polską a Nawarrą, w tym w sposób szczególny między UMK a UN. Laureat nagrody Europa przyznawanej przez Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Nawarry w Pamplonie. Współtworzy Pracownię Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym UMK.