Gwiazdy dla każdego
Jak powstają gwiazdy, planety i życie w kosmosie - w czwartek, 15 września o godz.18:00 wykład popularnonaukowy badacza z Obserwatorium Paryskiego.
Od 14 do 16 września 2016 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbędzie międzynarodowa konferencja pn. "Interstellar shocks: models, observations & experiments - SHOCKS 2016". W ramach sesji zaplanowano wykład popularnonaukowy.
Prelekcję "Przepis na gwiazdy, planety i najprostsze składniki życia w ośrodku międzygwiazdowym" wygłosi profesor Dariusz Lis, dyrektor największego laboratorium badawczego LERMA w Obserwatorium Paryskim, specjalizujący się w astrochemii ośrodka międzygwiazdowego.
W swoim wystąpieniu opowie o znaczeniu wody dla powstawania gwiazd i planet, jak w naszym Układzie Słonecznym. Do tej pory zaobserwowano ponad 2 tysiące takich egzoplanet. Ale jak te planety powstają i dlaczego są tak różne od planet w naszym Układzie Słonecznym? Jakie składniki są potrzebne, aby je zbudować? Jak i gdzie powstawała woda, która obecnie tworzy oceany na naszej planecie? Czy związki organiczne mogą dostać się na nowe planety i stworzyć na nich warunki do powstania życia?