Planetarium dla dzieci
„Astropies Łajka” to nowy seans dla dzieci, który od 25 marca będzie w ofercie Planetarium.
Bohaterem nowego seansu toruńskiego Planetarium jest piesek o imieniu Kudriawka, choć w historii został zapamiętany jako Łajka – pierwszy pies, który zobaczył Ziemię z Kosmosu. To właśnie on zapoznaje dzieci – widzów pokazu z wieloma gwiazdami i konstelacjami, opowiada o Księżycu i swych marzeniach, by polecieć w Kosmos. Gdy rozpoczyna psie szkolenie, dowiaduje się (a wraz z nim młodzi widzowie), że Ziemia jest okrągła jak piłka, skąd biorą się dzień i noc oraz dlaczego w Kosmosie należy nosić specjalne skafandry.
Seans pod tym samym tytułem gościł już w repertuarze toruńskiego Planetarium w latach 2000-2010. W odpowiedzi na liczne prośby widowni, po 7 latach przerwy, ta niezwykła i pouczająca opowieść wraca na ekran w zupełnie odmienionej formie z atrakcyjnymi animacjami w technologii fulldome. "Astropies Łajka" dostępny będzie w repertuarze Planetarium od soboty 25 marca.
Toruńskie Planetarium organizuje 24 marca o godz. 9:00 premierowy pokaz nowego seansu dla dzieci pt. „Astropies Łajka”. Pierwszymi widzami będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Toruniu. Na miejscu, podczas premierowej projekcji będzie także okazja, by zrobić pamiątkową fotografię z uczniami oraz porozmawiać z twórcami projekcji – autorką animacji Alicją Gil i naszym astronomem Jerzym Rafalskim, który odpowiadał za tekst scenariusza.
Animowany zwiastun seansu: https://www.youtube.com/watch?v=NPNR2upV_Yw
O autorach:
Alicja Gil. Jej przygoda z Kosmosem zaczęła się na studiach. Kiedy zaczęła pracę w Toruńskim Planetarium w zespole obsługi widza, zrozumiała, że jej prawdziwym marzeniem nie jest tworzenie nowych kombinacji genetycznych jako biotechnolog, a rysowanie i tworzenie animacji, najlepiej na takich niezwykłych powierzchniach, jak planetaryjna kopuła. Jako absolwentka szkoły Animacji i Efektów Specjalnych Drimagine i po długich godzinach samodzielnej nauki, ma na koncie stworzenie kilku grafik na kopuły toruńskiego i warszawskiego Planetarium, ilustracje do kilkunastu bajek dla dzieci w Polsce i na świecie (m.in. „Księżniczka Adela”, „Pirateusze”, „OMG am I a witch?!”, „Symphony Smythe”), grafiki i animacje do kilku gier na telefony i tablety. Jednym z najciekawszych projektów w tym czasie był również videomapping „Conscientia” na Pałacu Dąmbskich, podczas festiwalu Bella Skyway w 2015 roku.
Jerzy Rafalski. Astronom toruńskiego Planetarium i twórca wielu seansów pod kopułą. Widzowie uwielbiają szczególnie jego seanse dla dzieci, do których tworzy nie tylko tekst i animacje, ale często także samodzielnie komponuje muzykę. Jest autorem audycji radiowo-telewizyjnych oraz inicjatorem plenerowych spotkań i happeningów poświęconych astronomii. Często gości w mediach, gdzie z łatwością opowiada o najbardziej skomplikowanych zjawiskach i wydarzeniach.