Nagroda Lindego dla Zeh i Tulli
W 2017 roku Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego otrzymają Juli Zeh i Magdalena Tulli.
Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. - Jest już tradycją, że w urodziny patrona nagrody wspólnie z miastem Getyngą ogłaszamy nazwiska lauretów Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi. Nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich, elementem porozumienia i pojednania, łączy we wspólnej rozmowie i twórczej refleksji ludzi, społeczeństwa i narody - mówi dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, Zbigniew Derkowski.
Podczas posiedzenia w Getyndze Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które w tym roku otrzymają to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne. Ze strony niemieckiej nagrodę otrzyma Juli Zeh, ze strony polskiej natomiast Magdalena Tulli.
- Juli Zeh urodziła się 1974 roku w Bonn, studiowała prawo oraz kreatywne pisarstwo. Opublikowała wiele powieści, sztuk i książek dla dzieci. Jej powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jej debiut powieściowy to "Orły i Anioły", który został przetłumaczona na 35 języków. W Polsce znane są również jej powieści "Instynkt gry", "Corpus delicti" i "Ciemna materia" - przedstawia sylwetkę laureatki dr hab. Radosław Sioma, członek kapituły nagrody.
Juli Zeh jest laureatką m.in. nagrody literackiej Carla Amery'ego z 2009 roku i Tomasza Manna z 2013 roku.
- Magdalena Tulii to polska tłumaczka i pisarka, urodzona w 1955 roku w Warszawie. Jest córką Włocha, Ludovica Tullego, tłumacza z języka polskiego na włoski. Jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pierwszą pracą po studiach była praca na stacji antarktycznej im. Arctowskiego. Wątek chłodu jest bardzo istotny w jej pisarstwie. Zarobkowo tłumaczyła również książki z języka angielskiego. Jej debiut prozatorski to "Sny i kamienie", kolejne powieści to m.in. "Tryby", "Skaza" i "Kontroler snów" - dodaje Radosław Sioma.
Powieść "Skaza" Magdaleny Tulli była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2007 roku.
dyrektor Zbigniew Derkowski i dr hab. Radosław Sioma podczas ogłoszenia nazwisk laureatów w Ratuszu Staromiejskim, 24 kwietnia 2017 r.
Nagroda wręczana jest naprzemiennie w Getyndze i w Toruniu. Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Julii Zeh i Magdalena Tulli odbiorą nagrody w Toruniu, 4 czerwca 2017 roku w Ratuszu Staromiejskim.
Kapituła Nagrody :
Podczas czteroletniej kadencji w latach 2015 – 2018 w skład Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego wchodzą:
- Prof. dr hab. Ewa Owczarz pracownik Zakładu Literatury Polskiej Romantyzmu i Pozytywizmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
- Dr Adam Marszałek; historyk i jednocześnie bardzo prężnie działający wydawca publikacji w wielu językach świata. Jego oficynę wydawniczą w ubiegłym roku opuściło 500 nowych tytułów
- Dr hab. Radosław Sioma, pracownik Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego Instytutu Literatury Polskiej na UMK,
- Prof. dr hab. Leszek Żyliński, kierownik zakładu w katedrze Filologii Germańskiej na UMK, historyk literatury, członek kapituły poprzedniej kadencji;
Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego otrzymali w latach poprzednich:
- Wisława Szymborska i Günter Grass (1996),
- Zbigniew Herbert i Karl Dedecius (1997),
- Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz (1998),
- Ryszard Kapuściński i Christa Wolf (1999),
- Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki (2000),
- Jan Józef Szczepański i Henryk Bereska (2001),
- Andrzej Stasiuk i Friedrich Christian Delius (2002)
- Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler (2003),
- Hubert Orłowski i Klaus Zernack (2004),
- Paweł Huelle i Hans-Joachim Schädlich (2005),
- Sławomir Mrożek i Tankred Dorst (2006),
- Ewa Lipska i Sarah Kirsch (2007),
- Olga Tokarczuk i Ingo Schulze (2008),
- Adam Zagajewski i Durs Grünbein (2009).
- Adam Krzemiński i Karl Schlogel (2010)
- Wiesław Myśliwski i Herta Muller (2011)
- Andrzej Bart i Stephan Wakwitz (2012)
- Eustachy Rylski i Brigitte Kronauer (2013)
- Wilhelm Genazino i Janusz Rudnicki (2014)
- Marie Luise Scherer i Stefan Chwin (2015)
- Jan Wagner i Kazimierz Brakoniecki (2016)