95-lecie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej
W miejskie świętowanie wpisują się w tym roku również obchody 95. rocznicy powstania Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Od 21 do 25 czerwca Toruń będzie obchodził swoje święto – co roku odbywa się z okazji imienin miasta, którego patronem jest św. Jan, a także urodzin, które choć przypadają w grudniu, celebrowane są w znacznie bardziej przyjaznej porze letniej. W miejskie świętowanie wpisują się również uroczyste obchody 95-lecia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Rozpoczną się w piątek o 12:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego, o 12:30 wiązanka zostanie złożona przy pomniku Generała J. Hallera, a uroczysta msza św. zostanie odprawiona o 13:00 w Kościele Garnizonowym.
Po mszy nastąpi przemarsz pododdziałów ul. Św. Katarzyny – ul. Królowej Jadwigi – ul. Szeroką – ul. Żeglarską – Bramą Żeglarską – Bulwarem Filadelfijskim do pomnika – kotwicy upamiętniającego powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, wystawienie posterunku honorowego i złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie uroczystości jubileuszowe pod Pomnikiem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
W ramach świętowania na Rynku Staromiejskim odbędzie się również widowiskowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, około 15:40 na Rynku Staromiejskim.
O 19:00 na scenie przy Dworze Artusa wystąpi zespół wokalny AMW „Panna Wodna” na Rynku Staromiejskim, który prawykona „Pieśni Marynarskie do śpiewu z fortepianem”, (nakład i własność Ligi Morskiej i Kolonialnej), ze słowami Janiny Gillowej, umilając oczekiwanie na odsłonięcie Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd, które rozpocznie się około 19:30.
Poprzednim razem Akademia Marynarki Wojennej w tak szerokim składzie gościła w Toruniu 5 lat temu przy okazji 90. rocznicy utworzenia. Wtedy zorganizowano w Toruniu obchody Dnia Podchorążego. W tym roku uroczystości jubileuszowe uczelni połączone są z Dniami Morza oraz Dniami Torunia.
Akademia Marynarki Wojennej związana jest z Toruniem od 1 października 1922 roku, kiedy to rozpoczęła się jej historia. To w tym dniu powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej z siedzibą właśnie w Toruniu. OSMW była pierwszą poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na początku składała się z jednego wydziału. Pierwszym jej komendantem został komandor porucznik Adam Mohuczy. 19 października 1928 roku Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej stała się Szkołą Podchorążych Marynarki Wojennej (SPMW). Od połowy lat 30-tych SPMW miała trzy wydziały: morski, techniczny i administracyjny. Opracowano nowe programy nauczania odpowiadające wymogom niepełnych wyższych studiów zawodowych. Podjęto też starania o uzyskanie statusu wyższej uczelni zawodowej. II wojna światowa w zasadzie nie przerwała procesu dydaktycznego. Już 25 listopada 1939 roku reaktywowano w Wielkiej Brytanii Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Mieściła się w bazie morskiej w Devonport na ORP „Gdynia”, a w 1944 r. została przeniesiona do Okehampton. Naczelny dowódca Wojska Polskiego marszałek Polski Michał Rola-Żymierski 18 stycznia 1946 wydał rozkaz utworzenia wojskowej szkoły morskiej. Tak powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, która 11 czerwca 1955 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej. Uczelnia nieustannie rozwijała się naukowo oraz dydaktycznie i 17 lipca 1987 roku otrzymała pełne prawa akademickie. Doprowadziło to do utworzenia Akademii Marynarki Wojennej, która do dziś kultywuje swoje przesłanie „AMOR PATRIAE SUPREMA LEX”, czyli „Miłość Ojczyzny najwyższym prawem”.
Obecnie uczelnia składa się z 4 wydziałów: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Mechaniczno-Elektrycznego, Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. Akademia kształci studentów wojskowych na 5 kierunkach, w 6 specjalnościach oraz studentów cywilnych na 13 kierunkach. W uczelni kształcą się także słuchacze różnego rodzaju kursów oraz oficerowie WP. AMW proponuje również podwyższanie swoich kwalifikacji na studiach podyplomowych oraz doktoranckich. W roku akademickim 2015/2016 w uczelni kształciło się ponad 7000 studentów, słuchaczy różnego rodzaju kursów, studiów podyplomowych, doktorantów oraz kadry Sił Zbrojnych RP. W październiku 2016 roku naukę rozpoczęło w niej ponad 1000 nowych studentów. AMW Stanowi zaplecze naukowo-badawcze morskiego rodzaju sił zbrojnych. Problematyka badań jest tak dobierana, by służyć kształtowaniu specjalności naukowej uczelni w powiązaniu z planami rozwojowymi Marynarki Wojennej RP oraz procesem technicznej modernizacji okrętów, uzbrojenia i sprzętu.
Na zdjęciu: kompania Akademii Marynarki Wojennej w ubiorach historycznych, fot. AMW w Gdyni