Kocie oczka na przejściach
W Toruniu rusza montaż „kocich oczek". To jeden z elementów programu, który realizuje nasze miasto, w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów.
Przypomnijmy, że celem programu jest ochrona życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Chodzi o ograniczenie, a docelowo wyeliminowanie wypadków komunikacyjnych, w których ofiarami są piesi i rowerzyści.
„Kocie oczka" wydłużają czas reakcji kierowcy, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach takich jak noc, deszcz czy mgła. - W najbliższych dniach zamontujemy je m.in. przy CH Kometa, na skrzyżowaniu z ul. Żwirki i Wigury, przy ul. Staszica, Dworcowej i na ul. Apatora - wylicza Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.
Realizacja programu podzielona jest na trzy etapy. W pierwszym z nich, którego realizacja potrwa do końca roku, przewidziano działania poprawiające bezpieczeństwo przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91. W drugim etapie działania będą realizowane na drogach powiatowych i gminnych , na których doszło do zdarzeń drogowych i dla których przyjęto indywidualną propozycję rozwiązania w tym projektów stałej organizacji ruchu. Ten etap będzie realizowany w przyszłym roku.
Realizacja trzeciego etapu przypada na latach 2018-2019 i obejmuje pozostałe drogi powiatowe i gminne.
Warto wiedzieć:
Program powstał na podstawie wytycznych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Podręcznik Ochrona pieszych, na bazie obserwacji pracowników Referatu Nadzoru Drogowego i Zarządzania Ruchem na Drogach i funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, zaleceń zawartych w podręczniku „Przepis na ulicę” oraz doświadczeń i obserwacji członków Komisji ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego.
Podstawę programu stanowiła ilość zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Analizowano wszystkie przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, na których wystąpiły zdarzenia drogowe z pieszymi i rowerzystami w latach 2013-2015.