Żołnierskie święto z awansami
Piknik wojskowo-historyczny, msza św. i uroczysty apel – tak Toruń uczcił 15 sierpnia 2017 r. Święto Wojska Polskiego, obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Przed południem miłośnicy wojska i militariów mogli się wybrać na piknik historyczno-wojskowy na Zamku Krzyżackim. Można tam było zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzęt wojskowy wystawiony przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Warsztaty Techniki Lotniczej, 6. Samodzielny Oddział Geograficzny, Wojskową Komendę Uzupełnień, Policję oraz Straż Miejską z Torunia.
O godz.15:00 w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Stamtąd uczestnicy uroczystości, wojsko i poczty sztandarowe przemaszerowali kolumną na plac ToMiTo, gdzie rozpoczął się uroczysty apel pod pomnikiem Artylerii Polskiej. Obecni byli m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i marszałek województwa Piotr Całbecki.
- Nie wyobrażamy sobie naszego miasta bez waszej obecności i bez waszego wkładu także w jego cywilne sfery. A także bez godnej kontynuacji wielopokoleniowej, toruńskiej tradycji wojskowej, która nakazuje nam w to wojskowe i maryjne święto patrzeć z dumą na Toruń jako na kolebkę akademickiej edukacji Marynarki Wojennej, a zarazem na stolicę polskiej artylerii – mówił do zgromadzonych na placu żołnierzy prezydent Torunia Michał Zaleski.
Po meldunku wojskowym i odśpiewaniu polskiego hymnu dowódca toruńskiego garnizonu płk. Dariusz Adamczyk wręczył kilkunastu żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, a także medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i „Za zasługi dla obronności kraju” oraz odznaki honorowe „Zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”. Listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe otrzymali też dwaj żołnierze: szeregowy Jakub Dabrowski za zdobycie drugiego miejsca w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kickboxingu i szeregowy Szymon Rutkowski, który jako pierwszy w historii żołnierz z Torunia zdobył na przełomie lipca i sierpnia br. szczyt Mont Blanc.
Po Apelu Polskiego Oręża i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Artylerii Polskiej. Uroczystość zakończył krótki koncert orkiestry wojskowej.
Święto Wojska Polskiego, obchodzone jest od 1992 r. na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 13-25 sierpnia 1920 r., kiedy wojska dowodzone przez Józefa Piłsudskiego odparły atak Armii Czerwonej w czasie tzw. wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa nazywana jest również Cudem nad Wisłą, ponieważ jej główne starcie miało miejsce w dniu, w którym kościół katolicki obchodzi święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny.