Memoriał im. Duneckiego z olimpijczykami
Kilkuset uczestników, w tym w tym olimpijczycy - Karol Zalewski, Kacper Kozłowski, Żaneta Glanc, Joanna Niełacna-Balcerzak, Urszula Kielan, Ludwika Chewińska i Genowefa Patla, weźmie udział w 39. edycji Memoriału im. Grzegorza Duneckiego w Toruniu. Na prawdziwe święto lekkoatletyki zapraszamy 26 sierpnia 2017 r. na Stadion Miejski przy ul. Bema w Toruniu. Wstęp wolny.
39. edycji Memoriału im. Grzegorza Duneckiego będą towarzyszyły 2. Mistrzostwa Polski Weteranów w Trójboju Sprinterskim oraz Ogólnopolski Miting Lekkoatletyczny.
W sobotę, 26 sierpnia 2017 r. w 39. Memoriale im. Grzegorza Duneckiego i wydarzeniach towarzyszących wezmą udział lekkoatleci ze wszystkich kategorii wiekowych – od kilkuletnich dzieci po weteranów „królowej sportu”, w sumie kilkuset uczestników. Swój udział w imprezie zapowiedziało całe grono utytułowanych sportowców.
Grzegorz Dunecki, patron toruńskiego Stadionu Miejskiego przy ul. Bema, na którym odbędą się zawody, był multimedalistą seniorskich mistrzostw Polski, między innymi mistrzem kraju w biegu na 200 metrów z 1938 roku. Specjalizował się w biegach sprinterskich, dlatego też główna konkurencja memoriałowa to trójbój sprinterski na dystansach 60, 100 i 200 metrów. Wśród walczących o najważniejsze trofeum nie zabranie znanych sportowców. Swój udział w trójboju zapowiedzieli m.in. olimpijczycy z igrzysk w Londynie i Rio – Kacper Kozłowski i Karol Zalewski. Ten drugi ma w swoim dotychczasowym dorobku m.in. brązowy medal halowych mistrzostw Europy seniorów (Praga 2015, sztafeta 4x400m), dwukrotne indywidualne młodzieżowe mistrzostwo Europy na dystansie 200 metrów, wicemistrzostwo świata juniorów w sztafecie 4x400m, a także a także wiele medali mistrzostw Polski kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów. W biegu na 200 metrów legitymuje się trzecim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki (20,26s). Głównej konkurencji memoriału towarzyszą 2. Mistrzostwa Polski Weteranów w Trójboju Sprinterskim.
W gronie startujących w Ogólnopolskim Mitingu Lekkoatletycznym zaprezentuje się m.in. Żaneta Glanc, uczestniczka trzech ostatnich igrzysk olimpijskich. Dyskobolka ma na swoim koncie także tytuł mistrzyni uniwersjady z Shenzhen (2011) i wiele medali mistrzostw Polski.
Na bieżniach, rzutniach i skoczniach pojawi się wielu utytułowanych weteranów lekkiej atletyki w tym choćby Urszula Kielan – wicemistrzyni olimpijska z Moskwy w skoku wzwyż, Aneta Kaczmarek, która podczas niedawnych mistrzostw Europy Masters w Danii sięgnęła po tytułu mistrzyni w biegu na 400 i 800 metrów oraz ustanowiła rekord mistrzostw Starego Kontynentu, a także Joanna Niełacna-Balcerzak, także dwukrotna złota medalistka tego czempionatu, olimpijka z Sydney. Swój start w Toruniu zapowiedziały ponadto też dwie inne olimpijki regularnie startujące w zawodach weteranów – Ludwika Chewińska i Genowefa Patla.
Nie zabraknie zmagań dla najmłodszych adeptów lekkoatletyki. O godz. 13:30 wystartuje Bieg Pamięci im. Kazimierza Osmańskiego, w którym wezmą udział dziewczęta oraz chłopcy z rocznika 2004 i młodsi. Na 15:00 przewidziano oficjalne otwarcie zawodów.
- Zależy nam na ściągnięciu na te zawody jak największej liczby startujących – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. - To jeden z etapów promocji 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters, które odbędą się w Toruniu w marcu 2019 roku. W tych mistrzostwach globu, które organizujemy, wystartować może praktycznie każdy, kto w dniu rozpoczęcia sportowej rywalizacji będzie miał ukończone 35 lat i komu będzie na to pozwalał stan zdrowia. Także najbliższe zmagania otwarte są dla wszystkich chętnych. To doskonała okazja dla każdego, kto chciałby na nowo rozpocząć swoją przygodę z lekkoatletyką i ruszyć z przygotowaniami do tego wielkiego wydarzenia, które czeka nas w Toruniu już za półtora roku.
39. Memoriał im. Grzegorza Duneckiego odbywa się pod oficjalnym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Organizatorami wydarzenia są Miejski Klub Lekkoatletyczny w Toruniu i Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki. Wstęp dla widzów jest wolny.
Tekst: PZWLA, zdjęcia: PZWLA