Jak Zamek Dybów zdobywano

W sobotę 26 sierpnia 2017 roku torunianie mieli wyjątkową okazję, by stać się świadkami wydarzeń z sierpnia 1431 roku.

To była prawdziwa podróż w czasie – w sobotę 26 sierpnia 2017 roku torunianie i ich goście uczestniczyli w wydarzeniach z sierpnia 1431 roku.  Stało się tak za sprawą imprezy zorganizowanej przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”, podczas której miała miejsce inscenizacja zdobycia Zamku Dybów przez mieszczan toruńskich i Krzyżaków.

Choć impreza rozpoczęła się w ruinach Zamku Krzyżackiego na starówce treningiem rycerzy zakonu krzyżackiego, to reszta wydarzeń i atrakcji umiejscowiona została na lewym brzegu Wisły, właśnie na Zamku Dybowskim. Zarówno rycerze, jak i torunianie oraz turyści, aby dostać się na drugi brzeg, chętnie wybierali transport tradycyjnymi drewnianymi łodziami wiślanymi.

Pierwsza bitwa na przedpolu rozegrała się w południe, później jeszcze miały miejsca dwa szturmy zamku – zgodnie z historią. Uzbrojeni rycerze, również na koniach, wspomagani byli machinami oblężniczymi. O godzinie 18:00 zaś rozpoczął się ostateczny atak na warownię, zakończony zatknięciem sztandaru na murach. Po nim rycerze świętowali swój sukces, urządzając turniej.

Wyjątkowym elementem tego widowiska było uczestnictwo widzów. Stworzyli oni formacje pomocnicze, uzbrojone w łuki i broń białą. Mieli do wyboru, czy stanąć po stronie rycerzy krzyżackich i mieszczan, czy bronić zamku.

Szturmom i walkom rycerzy towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Goście imprezy mogli wziąć udział w zabawach plebejskich oraz konkursach z nagrodami, co chętnie czynili. Pojawiły się także stoiska z grami planszowymi  i kulinarne, gdzie swoje umiejętności pokazywali znani mistrzowie kuchni z regionu. To wszystko sprawiło, że dla licznie przybyłych całych rodzin była to pełna zabawy i emocji sobota.

Wydarzenie zostało wsparte ze środków Gminy Miasta Toruń w ramach zadania „Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki – cykl dioram historycznych na Zamku Dybów”.