W oku kamery
Trwa modernizacja i rozbudowa monitoringu wizyjnego miasta Torunia.
W Toruniu trwa modernizacja i rozwój systemu monitoringu wizyjnego. Prace nad unowocześnieniem systemu monitoringu wizyjnego zapoczątkowano w roku 2017. Wówczas rozpoczęła się wymiana wyeksploatowanych technicznie i „żyjących technologicznie w innej epoce” kamer analogowych, z których część pochodziła jeszcze z roku 2003, na nowoczesne inteligentne kamery cyfrowe IP Full HD. W roku 2017 wymieniono 21 takich urządzeń, a w roku 2018 stanie się to z 19 kamerami.
W 2018 roku planowana jest również rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego o kolejne 19 punktów kamerowych. Zostaną one zainstalowane w następujących miejscach Torunia:
● ul. Włocławska/Solankowa
● ul. Łódzka/Trasa Wschodnia (z kierunku Czerniewic)
● ul. Na Przełaj (pętla autobusowa)
● ul. Andersa/63 Pułku Piechoty/Okólna/Letnia (5 kamer na zlokalizowanym w tym miejscu osiedla)
● ul. Szosa Chełmińska/Słoneczna
● ul. Rzepakowa (na wysokości wejścia na teren Szkoły Podstawowej nr 9)
● ul. Szosa Chełmińska na wysokości posesji nr 258
Aktualnie w różnych punktach miasta zainstalowanych jest łącznie 371 kamer. Aż trudno uwierzyć, że w roku 2000, kiedy powstał miejski monitoring wizyjny, składał się on z dwóch kamer działających na toruńskiej starówce, na budynku przy ul. Szerokiej 43 oraz Rynku Nowomiejskim 18. Kamery te obsługiwane były przez dyżurnego Komisariatu Policji mieszczącego się w obiekcie przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12. W czerwcu 2004 roku uruchomiono Toruńskie Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności i tu rozpoczyna swój nowy etap „życia” system monitoringu wizyjnego miasta Torunia. Na sali dyspozytorsko-operatorskiej centrum zostaje zorganizowana i wydzielona funkcjonalnie część operatorska związana z systemem monitoringu wizyjnego naszego miasta. Do pracy w centrum - do całodobowej obsługi operatorskiej systemu monitoringu wizyjnego zostaje delegowanych 5 funkcjonariuszy policji toruńskiej. Ze względu na stały rozwój systemu monitoringu wizyjnego miasta Torunia w roku 2009 do obsługi systemu zostaje delegowanych następnych 5 operatorów, tym razem zatrudnionych w strukturze organizacyjnej Straży Miejskiej w Toruniu (w 2007 roku strażom gminnym przyznano prawo do obserwacji i rejestracji za pomocą środków technicznych w miejscach publicznych).
Ciągły rozwój monitoringu nie byłby możliwy bez odpowiednio przeszkolonej kadry obsługującej kamery. W lutym 2016 roku toruński samorząd zdecydował, że w strukturze straży miejskiej powstanie wyspecjalizowany referat ds. monitoringu wizyjnego. – W roku 2016, kiedy zespół zaczął swoją pracę, w wyniku obserwacji podjętych zostało 1270, rok później - już ponad 2500. Tak duży wzrost świadczy o tym, że osoby, które pilnują porządku i obsługują kamery, pracują na bardzo wysokim poziomie – mówi Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu. Obecnie w referacie ds. monitoringu wizyjnego zatrudnionych jest 15 osób. W celu zwiększenia skuteczności wykrywania zdarzeń przy pomocy sieci kamer miejskiego monitoringu operatorzy zostali poddani specjalistycznym szkoleniom, m.in. z zakresu podstaw prawnych prowadzenia obserwacji zdarzeń w miejscach publicznych, faz stadialnych najczęściej występujących zdarzeń w polu dozoru, typowania sprawców i ofiar, form eskalacji przemocy, taktyki prowadzenia obserwacji w porze dziennej i nocnej czy też budowania indywidualnego algorytmu postępowania operatora monitoringu w zależności od rodzaju zdarzenia.
Dodatkowo pracę etatowych operatorów, pod nadzorem doświadczonych strażników, wspierają również toruńscy żacy, w ramach studenckich praktyk.